OFPOF

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Almak İçin Bilinmesi Gerekenler

-
2.7b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Almak İçin Bilinmesi Gerekenler
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Pasaport nasıl alınır? Pasaport almak için gerekli belgeler nelerdir? Pasaport almak için nasıl ve nereye başvuru yapılır?

Pasaport, yurt dışına çıkış yapmak isteyen kişilere Emniyet Genel Müdürlüğü’nce verilen ve yabancı ülkelere girişte incelenen bir kimlik belgesidir. Kimi ülkelere pasaportsuz, yalnızca nüfus cüzdanıyla seyahat mümkün olsa da çoğunluktaki ülkeler için pasaport sahibi olmanız gerekiyor. Hele bir de vize başvurusu yapacaksanız elçilik ya da konsolosluklar tarafından muhakkak hali hazırda geçerli bir pasaportunuzun olması, hatta pasaportunuzun geçerlilik süresinin vizenin bitim tarihinden minimum 6 ay sonra bitiyor olması beklenir.

Pasaport almak biraz sancılı bir süreç gibi lanse edilse de nasıl pasaport alınır sorusunun cevabı aslında o kadar da kompleks ve zorlayıcı olmayan temel birtakım süreçlerden geçmeniz gerektiğidir. Gelin şimdi pasaport almak için ne yapmanız gerektiğine birlikte göz atalım.

1. Gerekli belgeleri hazırlayın

1. Gerekli belgeleri hazırlayın

Pasaport başvurusu yapabilmek için yetkililere birtakım belgeler vermeniz gerekir. Bu belgeler her pasaport türü için değişmekle beraber belli başlı bilgileri her halükârda sizden talep ederler. Pasaportunuza sağ salim kavuşmak için belge hazırlama sürecinde çok titiz davranın ve eksiğiniz olmadığından emin olun.

Pasaport nasıl çıkarılır denildiğinde ilk akla gelmesi gereken, ilgili mercilere sunmanız gereken belgelerdir. Pasaport için gerekli belgeler konusuna değinmek gerekirse öncelikle nüfus kağıdınızda TC kimlik numaranızın muhakkak yer alması gerekiyor, eğer yer almıyorsa nüfus müdürlüklerine başvurarak nüfus cüzdanınızı değiştirmelisiniz. Nüfus cüzdanınızla alakalı bir eksiğiniz yoksa hazırlamanız gereken belgelere geçebiliriz. Pasaport başvurusunda 2 adet biyometrik fotoğraf isteniyor. Fotoğrafın biyometrik olması şart, bunun için herhangi bir fotoğrafçıya giderek pasaport için fotoğraf çektirmek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır, tüm fotoğrafçılar pasaport başvuru işlemi için ihtiyaç duyduğunuz biyometrik fotoğraf hakkında bilgi sahibi. Ama mutlaka ne için kullanacağınızı belirtmelisiniz.

Eğer ilk defa pasaport başvurusu yapmıyorsanız daha önceki pasaportlarınızı da başvuruda vermeniz isteniyor. Bunun dışında pasaport ücretlerini yatırdığınıza dair dekont ve belgeleri sunmanız isteniyor.

Pasaport başvurusunu kendi adınıza yapmanız şart yalnız reşit olmayan ya da engelli kişiler için başvuru da yapabilirsiniz, bu noktada işlem yapacağınız kişiden muvafakatname almanız gerekir. Reşit olmayan kişiler için yapılan başvurularda hem annenin hem de babanın muvafakatnamelerine ihtiyaç duyuluyor. Bu bilgiler ve belgeler bordo pasaport almak isteyen kişiler için hazırlanır. Diğer pasaport türleri için epasaport.gov.tr adresinden gereken belgelerle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

2. Kaç yıllık pasaport alacağınızı seçin

2. Kaç yıllık pasaport alacağınızı seçin

Pasaport belgeleri 6 ay ila 10 yıl geçerli olacak şekilde alınabiliyor. Pasaport ücretleri de sürelerine göre değişkenlik gösteriyor dolayısıyla pasaportu alış amacınıza uygun olacak şekilde pasaport sürenizi belirlemeniz gerekir. 2017 senesi için pasaport ücretleri en düşük ve en yüksek olarak; 6 aylık pasaport 214,10 TL, 10 yıllık pasaport 667,10 TL şeklinde belirlendi.

3. Pasaport ücretini ödeyin

3. Pasaport ücretini ödeyin

Pasaportunuzun türüne ve süresine göre belirlenmiş olan ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu ödeme aşaması emniyete gitmeden önce tamamlamanız gereken bir aşama. Pasaport ücreti olarak iki ayrı ücret alınıyor. Bunlardan biri pasaport harcı (ki bu herkes için sabittir), diğeri ise pasaport defter bedeli. Pasaportun süresine göre değişen meblağ da işte bu defter bedeli. Bu noktada öğrencilerin bir avantajı var, öğrencilikleri süresince öğrenciler pasaport harcı ödemek zorunda değil! Bunun için okulunuzdan ya da e-Devlet sisteminden alacağınız bir öğrenci belgesi öğrenciliğinizi kanıtlamak için yeterli olur. Pasaport ücreti vergi dairelerine yatırılabileceği gibi Maliye Bakanlığı ile anlaşması bulunan bankalardan da ödeme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu noktada nüfus cüzdanınızla birlikte pasaport ve defter harcı bedeli ödeyeceğinizi söyleyerek kaç yıllık pasaport için ödeme yaptığınızı belirtmeniz yeterli olur.

4. Pasaport için randevu alın

4. Pasaport için randevu alın

Pasaportunuza sahip olmanıza artık az kaldı. Şimdiki adımda internet üzerinden pasaport randevusu almalısınız. Tüm belgelerinizi hazır ettikten sonra dilediğiniz il veya ilçe emniyet müdürlüğünden istediğiniz zamana pasaport randevusu alabilirsiniz. Böylece pasaport nereden alınır sorusunu da yanıtlamış olduk. epasaport.gov.tr internet sitesi üzerinden gerçekleştireceğiniz bu randevu işleminde tercih ettiğiniz emniyet müdürlüğünün pasaport başvurusu için müsait olan saatler listede belirtilir. Pasaport randevunuzu illa ikamet ettiğiniz yerden ya da nüfusa kayıtlı olduğunuz ilçeden almanıza gerek yok, dilediğiniz müdürlükten randevu alabilirsiniz. Örneğin pasaporta acil ihtiyacınız varsa ve istediğiniz emniyet müdürlüğünde müsait randevu saati bulamıyorsanız bir başka emniyet müdürlüğünden de rahatlıkla randevu alabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Buna işin biraz da pratik kısmı diyebiliriz.

5. En güzel adım: pasaportunuza kavuşma aşaması!

5. En güzel adım: pasaportunuza kavuşma aşaması!

Pasaport başvuru işleminde emniyette sizden ayrıca bir açık posta adresi belirtmeniz isteniyor. Pasaportunuz da başvuru işlemleri sonrası bu adrese kargolanıyor. Genellikle pasaport başvurusu sonrası 5 – 7 iş günü içerisinde pasaportunuz elinize geçmiş oluyor. Daha uzun süren pasaport teslim süreçlerinde başvuruda bulunduğunuz emniyet müdürlüğüyle iletişime geçebilir ve pasaportunuzun teslimat durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Pasaportunuzun teslimatı 2 dağıtımda gerçekleşiyor, eğer kuryenin ilk uğramasında adreste bulunmazsanız kurye ikinci defa adresinize geliyor. Eğer ikinci gelişinde de sizi adreste bulamazsa, pasaportunuz 1 hafta içinde teslim almanız üzere en yakın PTT şubesine teslim ediliyor. Şayet bu 7 gün içinde de pasaportunuzu teslim almamışsanız, pasaportunuz başvuruda bulunduğunuz emniyet müdürlüğüne iade ediliyor. Umarız bu kadar beklemeden bir an önce pasaportunuza kavuşursunuz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.