OFPOF

7 Püf Noktası ile: Günlük Hayatta Nasıl Etkili İletişim Kurulur?

-
738
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
7 Püf Noktası ile: Günlük Hayatta Nasıl Etkili İletişim Kurulur?
0 izlenme
Ofpofer
-

Etkili konuşmak ikili insan ilişkilerinde çok önemli etkendir. Konuşmanızda fark yaratacak 7 yöntemi sizin için sıraladık.

Konuşma, duygu ve düşüncelerinizi karşınızdaki insanlara ulaştırmanın en etkili yoludur. Konuşma esnasında jestlerinizi, mimiklerinizi kullanarak çevrenizdekilerle etkili bir iletişim kurabilirsiniz.

1. Karşınızdaki kişiye odaklanın

Karşınızdaki kişiye odaklanın

Bunun için planlarını, gelecekte yapacaklarını ve geçmişteki pişmanlıklarını sohbet boyunca düşünmemeye çalış. Ayrıca en önemlisi akıllı telefonundan uzak dur. Sadece karşındakilerinin düşüncelerine odaklan. Bu sayede onda kalarak sohbetten keyif alacaksınız. Zaten bunu yapabilirsen karşındaki kişiye sadece ona odaklandığını hissettireceksin.

2. Sesinizi kullanın

Sesinizi kullanın

Etkili bir diyalog için karizmatik bir sesinin olmasına gerek yok. Beyin için en güvenli ses arkadaşça ses tonudur. Konuşurken aklına gelmeyen şeyler için ara boşlukları hım, hıhı gibi ses tonları ile doldurmayın.

3. Yargılamayı bırakın

Yargılamayı bırakın

Bu tutum karşı tarafın sürekli kendisini savunma ihtiyacı içerisine girmesine ve kendini kapamasına sebep olur. 

4. Derinlemesine dinleyin

Derinlemesine dinleyin

Sohbet esnasında sohbetin arasına nasıl girsem de düşüncelerimi karşıdaki insana aktarsam diye düşünen tek sen değilsin. Bir çok insan bu hataya düşer. Dinlemek yerine o anda ne söyleyeceğini düşünür. Bunu fark et ve sadece arkadaşının konuşmasına odaklan. Arkadaşının bahsettiği konuya farklı bir boyut getir. Böylece anlattığı şeyler daha da derinleşir. Arkadaşına kendisini değerli hissetmesi yolunda en kısa yolu sağlamış olursun.

5. Açık uçlu sorular sorun

Açık uçlu sorular sorun

Cevabı sadece evet ve hayır olmayan sorular sormayı öğren. Bu soru şekli  sohbetinizin derinleşmesini sağlayacak. Örneğin; En son gittiğin film nasıldı? Filmin konusu neydi? gibi sorular sor. Özellikle dikkat edilmesi gereken diğer bir durum farklı farklı konulardan bahsetmek yerine aynı konuyu derinleştirmek olmalı.

6. Diyalog esnasında sessizlikten korkmayın

Diyalog esnasında sessizlikten korkmayın

Kimi zaman o korkulan sessizlik anı düşüncelerin olgunlaşmasını, daha can alıcı düşüncelerin dillendirilmesini sağlar. Unutma! Her sessizlik anı acele ile doldurulması gereken bir boşluk değildir. Örneğin; Sevgilinizle duygusal bir konu hakkında konuşurken duygularını ortaya çıkarması için daha da sabırlıyızdır. Bu durumda sessizlik bizi tedirgin etmez. Bazı durumlarda sessizlik daha derin konulara geçiş için gerekli hale gelir.

7. Kısa ve basit cümleler kullanın

Kısa ve basit cümleler kullanın

Anlaşılmaz, fazla terimsel ya da yabancı kelimeler karşındaki insanın diyalogdan kopmasına sebep olur. Bu nedenle günlük hayatta kullandığımız daha basit ve daha anlamlı kelimeler kullanın.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.