OFPOF

Ünlü Firmaların Logoları Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız Gerçekler

-
2.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Ünlü Firmaların Logoları Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız Gerçekler
0 izlenme
Ofpofer
-

Tanınmış firmaların logolarındaki küçük sırlarını ortaya çıkaracak öyküleri bulduk ve sizlere sunuyoruz.

Apple

Apple

Bir dünya devi olan elektronik şirketinin logosu ile ilgili birçok şehir efsanesi dolaşmaktadır. Bunlardan biri de logodaki ısırılmış elmanın, Enigma şifrelerini çözen ve bilgisayarın babası sayılan dahi matematikçi Alan Turing'e atıfta bulunduğudur. Zira Turing, eşcinsel olduğu için intihara zorlanmış ve siyanürlü bir elmayı ısırarak intihar etmiştir. Zaten logonun ilk halinde gökkuşağı renkleri de vardı. Bir diğer iddia ise Ron Wayne tarafından Isaac Newton'un kafasına düşen elmayı imgeleyerek tasarlanmıştır. Daha sonra sembolün kirazla karışmaması için ısırık detayı eklenmiştir. Logo ile ilgili başka bir iddia ise firmanın merhum lideri Steve Jobs'un Adem ve Havva'nın cennetten kovulmasına neden olan elmadan esinlenerek bunu tercih ettiği yönündedir.

Vikipedi

Vikipedi

Yap-bozdaki parçalarda eksik var. Bu da eksik bilgilere karşı olan arayışın hiçbir zaman tükenmeyeceği anlamını taşıyor.

Android

Android

Grafik tasarımcı Irina Blok ve ekibine, bir robotu içeren ve kolayca tanınabilecek bir logo oluşturma görevi verildi. Göründüğü kadar komik olan ilham, genelde banyoların kapıları üzerinde gördüğümüz sembollerden kaynaklanıyordu.

BMW

BMW

Açılımı; Bayerische Motoren Werke AG (Türkçe: Bavyera Motor Fabrikaları) olan ünlü otomobil üreticisi BMW, ilk zamanlarında sadece uçak motoru üretiyordu. Bu sebeple logosunda mavi gökyüzüne karşı dönen bir pervane simgesi kullanılmıştır.

Lacoste

Lacoste

Firmanın isim babası olan Fransız Rene Lacoste, ünlü bir tenisçi ve aynı zamanda modacıydı. 1926’daki şampiyonayı kazandığında üzerinde kendi tasarımı olan beyaz bir gömlek vardı. Bu gömlek, nemi tutmaya yarayan hafif kumaştan yapılmış bir gömlekti. 1927’deki Davis Kupası sırasında, timsah derisi bir bavul üzerine oynadığı bir bahis yüzünden Amerikan basını kendisine ‘timsah’ lakabını takmıştı. Arkadaşı Robert Geore, kortlarda giydiği kıyafete bir timsah resmi çizdi. Timsah logosuda böyle oluştu.

Ferrari

Ferrari

Birçok insanın rüyalarını süsleyen Ferrari araçlarının logosundaki şaha kalkmış at, ilk olarak 1. dünya Savaşı'nda savaş pilotluğu yapmış olan ve İtalyanların halk kahramanı olarak kabul ettiği Francesco Barracca tarafından kullanılmıştır. Bu sembolü uçağının gövdesine kazıyan Barracca'nın annesi olan Kontes, firmanın yaratıcısı Enzo Ferrari'ye bu sembolü logo olarak kullanmasının ona şans getireceğini söyler ve Enzo Ferrari de bunu kabul eder. Böylece ortaya bugün çoğu insanın rüyalarını süsleyen bu logo çıkmış olur. Ayrıca Ferrari kelimesi İngilizcede ''nalbant'' anlamına gelmektedir.

Uber

Uber

Uber yakın zamanda logosunu bir "U"dan bir atoma değiştirdi. Şirketin yeni logosu bit veya atomlar gibi her yerde bulunabilir otomobillerini temsil eder.

Pinterest

Pinterest

İnsanların internet üzerinden istedikleri resimleri toplamak ve çevrimiçi ilan tahtasına ‘tutturmak’ için kullandıkları popüler site Pinterest, logosunda P harfine tutturulmuş, gizli bir iğne görüntüsüne sahip

Starbucks

Starbucks

Starbucks, yeşil kadın simgesini Yunan mitolojisindeki Siren’den alıyor. Siren’ler, mitolojide denizcileri güzellikleriyle kandırıp öldüren tehlikeli yaratıklar olarak bilinirler. Ayrıca firma ilk logosunda kadın göğüslerini sansürlemezken, son logolarında göğüslerin önüne saç geliyor. Kahve zinciri Starbucks, ismini Herman Melville’in ünlü romanı Moby-Dick’teki ‘Starbuck’ isimli karakterden esinlenerek aldı.

Pepsi

Pepsi

Pepsi logosu yeterince basit görünüyor, ancak hayal edemeyeceğinizden çok daha fazla: 1 milyon dolar. Tasarımcılar, insan gözü için en uyumlu ve en zevkli olduğu varsayılan altın oran oranlarına göre logoyu geliştirdiler.

Metro Goldwyn Mayer aslanı

Metro Goldwyn Mayer aslanı

Metro Goldwyn Mayer'in ünlü kükreyen aslan logosunu yapması kesinlikle bu değil. 1917'den beri MGM Stüdyolarının maskotunu izlerken, bu amaçla kullanılan 7 farklı aslan bulunduğunu çok az kimse biliyor. Düzgün evcilleştirildi ve gösteride kükreme eğitildi. Halen Web'i dolaşan resme gelince, elbette sadece bir sahte. Üzerindeki aslan bir MRI taramasına hazırlanıyor. Her yerde görürseniz buna inanmayın.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.