OFPOF

Şizofreni Hastalığına Kapılan Ünlü İsimler

-
5.7b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Şizofreni Hastalığına Kapılan Ünlü İsimler
0 izlenme
Ofpofer
-

Dünyaca ünlü bazı insanlar, hayatlarının belli bir döneminde yaşadığı dünyanın içinde kendilerine bambaşka bir dünya yaratmışlardır.

Tom Harrell

Tom Harrell

ABD'li ünlü caz trompetçisi paranoid şizofreni hastalığının en ünlü örneklerindendir. Sahnede trompet çalmadığı zamanlarda boynunu bükerek sakince bekler ve trompet çalması bittiğinde yine aynı şeklini alır.

John Forbes Nash

John Forbes Nash

Dünyaca ünlü matematik dehasının ilk şizofreni belirtileri 1958 yılında ortaya çıkar. Nash kendine hayali bir oda arkadaşı yaratır ve sürekli onunla konuşmaya başlar. Neyse ki Nash aşırı zeki biri olduğu için ilerliyen yıllarda bu şizofrenik durumu bastırabilmiştir.

Andy Goram

Andy Goram

İskoçya'nın gururu ve avrupa futbolunun en iyi kalecileri arasında gösterilen Andy Goram'a futbolu bıraktıktan bir süre sonra şizofreni hastalığı tanısı konulmuştur.

Antonin Artaud

Antonin Artaud

ünlü fransız yönetmen ve oyun yazarı nazilerin Fransa'yı işgal ettiği dönemde bir psikiatri kliniğine yatırılır ve burada elektro şok tedavisi uygulanır. Hastalığı şizofreni olarak belirlenir. 1948 de bağırsak kanseri yüzünden hayatını kaybeder.

Louis Wain

Louis Wain

Sıradışı kedi çizimleriyle dünyaca ünlü Wain ölümünden 15 yıl önce şizofreni hastalığına yakalanmıştır. Kedi resimleri dünyaca ün yaparken hastalığı ağırlaştığı dönemde çizdiği resimler herkes tarafından çok rahatsız edici bulunmuştur.

David Helfgott

David Helfgott

Avustralyalı konçerto piyanisti bugün hala dünyanın en iyi piyanistleri arasında gösterilmektedir. David şizofreni hastalığına 19 yaşında Londra'da yaşarken yakalanmıştır. Akıl hastahanesinde 10 yıl boyunca elektro şok tedavisi görmüştür.

Martin Ramirez

Martin Ramirez

Meksikalı ünlü ressam 1931 yılında amerika'da katatonik şizofreni teşhisi konularak hastahaneye yatırılır. 30 yıl boyunca tedavi gören Ramirez resimlerini ve kolajlarını yapar ve resimleri keşfedildiğinde dünyaca üne kavuşur.

Johann Christian Friedrich Hölderlin

Johann Christian Friedrich Hölderlin

Klasik çağın en önemli şairlerindendir. Aile fertlerini çok erken yaşta kaybeden şair sevdiği kadını da toprağa verince ruhsal olarak bunalıma girer ve bir süre sonra saldırganlaşır. Kendisine çıldırdı teşhisi konularak bir kuleye hapsedilir. O şairin insan ve tanrının arasındaki bir köprü olduğuna inanmıştır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.