OFPOF

Köpek Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gereken İpuçları

-
1.9b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Köpek Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gereken İpuçları
0 izlenme
-

Köpeğinizi eğitmede size yardımcı olabilecek konumlar ve konumlarla ilgili bilgiler.

Öncelikle köpek sahibi olmak istiyorsanız, barınaktan sahiplenmeniz birçok açıdan en iyisi olacaktır. Fazla yeriniz yoksa küçük köpekleri tercih edin. Aynı anda iki köpek birden sahiplenmeyin. Eğer çok sık yürüyüşe çıkacak vaktiniz yoksa, enerjik ve büyük bir köpek almayın. Son olarak bakamayacaksanız ve ikiniz için de bu ilişki bir işkenceye dönüşecekse; lütfen köpek almadan önce bir kez daha düşünün!

Konum

Konum

Köpeğinizin koltuklara ya da yatağa çıkmasına izin vermeyin. Eğer fiziksel olarak sizin seviyenizde olursa sürüdeki öneminin arttığını düşünür ve kendini statü olarak da sizinle aynı seviyede görmeye başlar. Daha birinci günden itibaren kuralları ve sınırları koymalısınız. Onu çok seviyor olabilirsiniz ama saygı göstermesi ve söz dinlemesi için ona kurallarla sürü lideri olduğunuzu göstermelisiniz. Köpeğiniz sizi iki bacaklı bir köpek olarak görür. Ya sürü liderisinizdir ya da sürüdeki bir arkadaşı. Eğer zayıflık gösterir, her istediğini yaparsanız, kendini sizin lideriniz olarak görür ve kontrolü ele almak ister.

Zıplama

Zıplama

Köpeğinizin sizi kapıda karşılamasına izin vermeyin. Onu heyecanla karşılamanız ya da o sizi heyecanla karşıladığı ve zıpladığı için azarlamanız köpekte endişe yaratır. Doğrudan içeri yürüyün, çantanızı ve eşyalarınızı yerleştirin, işinizi yapmaya başlayın. Bulaşıkları toparlayın, sevdiğiniz salatayı yapın. Köpeğiniz sakinleşene kadar sanki o yokmuş gibi davranın. Sakinleştikten ve yerini aldıktan sonra istediğiniz kadar sevgi gösterebilirsiniz.

Ayrılık Endişesi

Ayrılık Endişesi

Tıpkı bebeklerde olduğu gibi köpeklerde de ayrılığa karşı bir duyarlılık olabilir. Evden çıkacağınız zaman olayı büyütmeyin. Sıklıkla dışarı çıkma egzersizleri yapın. Mesela hafta sonu markete iki defa gidin ya da yürüyüşe çıkın. Giderken de köpeğinize güzel bir ödül bırakın. Oyuncak, kemik ya da köpek bisküvisi olabilir!

Araba Yolculuğu

Araba Yolculuğu

Köpeklerle yolculuğa çıkmaktan kaçınmayın. Önce köpeğinizi arabaya alın, sonra pencereleri açın, kapıları kapatın ve sessizce oturun. Sakin davrandıklarında onları ödüllendirin. İsterseniz mamasını arabada da verebilirsiniz. Bir dahaki sefere motoru çalıştırın ve arabada oturun. Bir sonraki sefer evinizin etrafında bir tur atın. Böylece köpeğinizi tedirgin etmeden, adım adım arabada rahat olmasını sağlamış olursunuz.

Evde Eğitim

Evde Eğitim

Evde bir kaza olduğunda köpeğinizi cezalandırmayın. Köpeğinizin tuvaleti geldiyse ve kimse yoksa evde bir yere tuvaletini yapacaktır. Ona kızmayın, doğası bu. Eğer gerektiği kadar dışarı çıkarmıyorsanız zaten mecburen eve yapacak! Mümkün olduğu kadar yürüyüşe çıkarın, 5 dakikalık tuvalet molaları dışında uzun yürüyüşler de yapın ki tüm gün evde enerjisini yaramazlığa harcamasın. Dışarıda tuvaletini yaptığında küçük ödüller verin. Sonunda tuvaletini nereye yapması gerektiğini anlayacaktır...

Sıkıntı Veren Havlama Krizleri

Sıkıntı Veren Havlama Krizleri

Havladığında köpeğinize bağırmayın. O sizin bağırmanızı kendisine eşlik etmeniz olarak algılayacaktır. Dikkatini çekmeye çalışın, ellerinizi yüksek bir ses çıkararak, tek sefer çırpın. “Yeter!” deyin ve başka yere yönlendirmeye çalışın!

Egzersiz

Egzersiz

Sizce evin etrafında bir tur atmak kocaman bir köpeğin enerjisini almaya yeter mi? Yetmez. Birçok köpek havlama, eşyaları çiğneme ya da eve zarar verme gibi eylemleri sıkıldığı ve hayal kırıklığına uğradığı için yapar. Onlara fiziksel ve zihinsel enerjilerini atabilecekleri oyunlar oynatın. Köpek eğitim kurslarına da yazdırabilirsiniz. Eğer sizin vaktiniz yoksa bir arkadaşınızdan köpeğinizi yürütmesini rica edebilirsiniz. Sosyalleşmesi de önemli. Parkta diğer köpeklerle oynamak köpeğinizin zihinsel aktivitesini geliştirir.

Bekçi Köpeği

Bekçi Köpeği

Bahçeli bir eviniz varsa ve köpeğinizi sürekli bahçede tutuyorsanız, sizi evin içinde korumasını beklemeyin. Onu ailenin bir parçası olarak kabullenin ve eve alın.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.