OFPOF

İnsanları Etkilemek İçin Kullanabileceğiniz 7 Psikoloji Hile

-
11.7b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İnsanları Etkilemek İçin Kullanabileceğiniz 7 Psikoloji Hile
0 izlenme
Ofpofer
-

Etrafınızdaki insanları etkilemek için kullanabileceğiniz, çok yararlı psikolojik püf noktaları sizler için derledik.

1. Kendinize İyilik Ettirin

Kendinize İyilik Ettirin

Püf Noktası: Sizin için bir iyilik yapmasını sağlayın. Benjamin Franklin efekti olarak da bilinir.

Bir efsaneye  göre, Benjamin Franklin bir zamanlar onu sevmeyen bir adamı kazanmak istediğini söyledi. Adamın ona nadir bulunan bir kitap ödünç vermesini istedi ve kitabı aldığı zaman nezaketle ona teşekkür etti. Sonuç olarak, daha önce onunla konuşmak istemeyen adam Franklin'le iyi arkadaş oldu. Franklin'den alıntı yaparsak: "Size bir zamanlar bir iyilik yapmış olan birisi, kendisini yükümlü hissedip daha büyük bir iyilik yapmaya daha hazır olacaktır."

Sonuç olarak; birisi sizin için bir iyilik yaparsa, sizin için iyilik yapmaya değdiğini mantıklı görmeye başlar ve bu nedenle onlar bu davranışa devam etme eğiliminde olurlar.

2. İsimleri Kullanın

İsimleri Kullanın

Püf Noktası: Duruma bağlı olarak birinin adını veya unvanını kullanın.


Dale Carnegie, İnsanlar Nasıl Kazanılır ve Etkilenir kitabının yazarı, birisinin adının kullanılmasının inanılmaz derecede önemli olduğuna inanırdı. O kişinin adı, o kişi için herhangi bir dilde en tatlı ses olduğunu söylenir. Bir isim, kimliğimizi belirleyen en önemli yapı taşıdır. Ve birisinin bize ismimizle hitap etmesi, onun bizim kimliğimizi doğrulaması bizlerin hoşuna gider.

3. Taklit Edin

Taklit Edin

Püf Noktası: Davranışlarını taklit edin.

Yansıtma, taklit olarak da bilinir ve bazı insanların doğal olarak yaptıkları bir şeydir. Bu tür insanlar başkalarının davranışlarını, alışkanlıklarını ve hatta konuşma kalıplarını kopyalayarak kendi çevrelerine karışmaya çalışırlar. Bununla birlikte, bu beceri aynı zamanda bilinçli olarak da kullanılabilir ve sizi daha sevimli kılmanın harika bir yoludur.

Araştırmacılar taklitçilik üzerine çalıştılar ve taklit edilenlerin kendilerini kopyalayan kişiye karşı olumlu davranma ihtimalinin daha yüksek olduğunu tespit ettiler. Muhtemelen bunun işe yaramasının nedeni birinin davranışının aynalandırılmasının kendilerini onaylandığını hissettirmesidir.

4. Yorgunluğu Kullanın

Yorgunluğu Kullanın

Püf Noktası: Yorgun birinden iyilik isteyin.

Birisi yorulduğunda, bir açıklama veya bir talep olsun, başkalarının söyleyebileceği her şeye daha hassastır. Bunun nedeni, insanlar yorulduğu zaman yalnızca fiziksel bedenleri değil, zihinsel enerji seviyeleri de düşer. Yorgun olan birinden bir şey istediğinizde muhtemelen kesin bir yanıt almazsınız, ancak büyük ihtimalle "yarın bunu yaparım" der, çünkü o anda karar almak istemiyordur. Ertesi gün, insanların sözlerini tutma eğilimi göstermeleri muhtemeldir. Psikolojik olarak, yapacağını söylediği şeyi yapma yolunu izleyecektir.

5. İstemeye Ufak Bir şeyle Başlayın

İstemeye Ufak Bir şeyle Başlayın

Püf Noktası: Bir şey istemeden önce, daha küçük bir taleple başlayın.

Büyük bir istekle başlamak yerine, gerçekten küçük bir şeyle başlayın. Birisi size yardım etmeyi taahhüt ettiğinde veya bir şeyi kabul ettiğinde, daha büyük bir talebi kabul etme olasılığı artar. bilim adamları bu fenomeni pazarlama açısından test ettiler ve onayladılar.

6. Egoları Okşayın

Egoları Okşayın

Püf Noktası: fikir konusunda ters düşmeyin.

Carnagie, meşhur kitabında etkilemek istediğiniz birine bir konuda haksız olduğunu söylemenin gereksiz ve sizi amacınıza ulaştırmayacak bir yol olduğunu söyler. Bunu yapmak, genellikle karşı taraftaki kişinin egosuna oynamak olacaktır ve onaylanma içgüdüsünü tatmin ettirmeyecektir.
  
İzleyeceğiniz yol ise basit. Karşıt fikir yürütmeye çalışmadan önce, karşınızdakini iyice dinleyip onların nasıl hissettiğini ve düşündüğünü anlamaya çalışın. Daha sonra tartışılan konu hakkında ortak olduğunuz fikirleri çıkarın ve konuşma sırasında sunun. Karşınızdaki kişiyi onaylamanız ve aynı fikirlere sahip olduğunuzu göstermeniz saygısını ve sevgisini kazanmanıza yardımcı olacaktır.

7. Başınızı Sallayın

Başınızı Sallayın

Püf Noktası: Konuşma sırasında başınızı onaylar şekilde sallamayı ihmal etmeyin.

bilim adamları, bir şeyi dinlerken başını sallamanın o konunun doğru olarak kabul edildiğini işaret ettiğini keşfettiler. Ayrıca diğer bir keşif, siz konuşma esnasında onaylayıcı şekilde kafa salladığınız sürece, insan doğası gereği karşınızdaki kişinin de sizin mimiklerinizi istemsizce kopyalayıp kafa sallama refleksini gerçekleştirmesi durumu oldu. Yani eğer konuşmanızda daha ikna edici olmak istiyorsanız, konuşma esnasında kafanızı onaylayıcı şekilde sallamanız karşınızdaki kişiyi etkileyecektir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.