OFPOF

Hiçbir Okulda Öğrenemeyeceğiniz Gezegenimiz Hakkında 8 Şaşırtıcı Bilgi

-
2.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Hiçbir Okulda Öğrenemeyeceğiniz Gezegenimiz Hakkında 8 Şaşırtıcı Bilgi
0 izlenme
Ofpofer
-

Gezegenimiz hakkında daha önce hiç duymadığınız bazı ilginç keşifleri öğrenmek istiyorsanız, gelin ufkunuzu genişletelim...

1. Ay, dünyanın bir parçası olabilirdi

Ay, dünyanın bir parçası olabilirdi

bilim adamları, Ay'ın, gezegenimizin büyük bir nesne ile çarpışmasından dolayı ortaya çıktığını varsayarlar. Çarpışmadan sonra küçük bir dünya parçasının uydu haline geldiği düşünülüyor.

2. Dünyanın manyetik alanı değişiyor

Dünyanın manyetik alanı değişiyor

Dünyamızın manyetik alanını, sabit bir şey olarak algılamak için kullanılırız, ancak manyetik alan aslında değişiyor. Bilimsel araştırmaya göre, manyetik alan, 19. yüzyıldan bu yana yaklaşık 600 mil hareket etmiş ve güney yarım küredeki merkez, şu anda Güney Okyanusu'nun üzerinde yer almaya başlamıştır. Hareket hızı, yıldan yıla zirveye ulaşana kadar artar. Bundan sonra ise hareket tekrar yavaşlar.

3. Yer çekimi

Yer çekimi

dünya, kusursuz bir yuvarlak olmadığı için kütlesi eşit değildir. Kütlesindeki fark nedeniyle yeryüzündeki farklı yerlerde yer çekimi dalgalanmaları olur. Bu anormalliklerden biri ise Kanada'nın Hudson Körfezi'nde yaşanıyor. Buradaki yer çekimi, diğer yerlere göre daha düşüktür.

4. Dünya, ikinci bir uyduya sahip olabilir

Dünya, ikinci bir uyduya sahip olabilir

Bazı bilim adamları, gezegenimizin ikinci bir uyduya sahip olduğuna inanırlar. Araştırmaya göre, dünyanın etrafında dönen parçaların kozmik bir amacı yoktur ve sadece geçici uydulardır. Dünyanın yer çekimi alanının bazen oldukça büyük asteroitler çektiği düşünülür ve bu asteroitler, uzayın genişliğinde dolaşmaya gitmeden önce bir süre gezegenimizi takip etmeye devam ederler.

5. Aydaki depremler

Aydaki depremler

Aydaki depremler bilimsel bir fantezi değildir. Ancak, onlar gezegenimizde olduğu kadar sık ​​olmazlar ve genellikle uydunun çekirdeğine daha yakın olan derin bölgelerde olurlar. bilim adamları, bunun güneş ve dünya'nın çekim güçlerinden kaynaklandığına inanıyorlar.

6. Gizli altın

Gizli altın

Dünyadaki tüm altın yüzeye çıkarılırsa, bu altın miktarı gezegenimizi 48.7 santimetrelik bir tabaka ile kaplamak için yeterli olacaktır.

7. Dünyanın rengi mordur

Dünyanın rengi mordur

Maryland Üniversitesi'ndeki bir bilim adamı, bir süre önce gezegenimizin mor olduğunu söyledi. eski mikroplar, klorofil yerine güneş ışığını işlemek için diğer molekülleri kullanabilirler. Bu moleküller mikroplara mor bir renk verebilir, bu nedenle tüm gezegenler mor olabilir.

8. Bilim adamları, yeni bir yaşanabilir gezegen keşfettiler

Bilim adamları, yeni bir yaşanabilir gezegen keşfettiler

HD 904790, gelecekte insanlar tarafından yaşanabilecek bir gezegenin adıdır. Gezegen, dünya ile aynı Samanyolu galaksisinde yer alır ve olağanüstü bir atmosfer, iklim, doğal kaynaklar ve hatta tatlı su gibi bir Dizi özelliğe sahiptir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.