OFPOF

Hepimizin Çocukluk Hayali: Nasıl Astronot Olunur?

-
2.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Hepimizin Çocukluk Hayali: Nasıl Astronot Olunur?
15.101 izlenme
Ofpofer
-

Nasıl astronot olunur, okulu var mı, eğitimleri nasıldır, felsefe mezunu astronot olabilir mi gibi son derece merak edilen soruları cevaplıyoruz!

Öncelikle maaşlar: 60 bin ile 137 bin dolar arasında değişiyor.

Astronot ne demek?

Astronot ne demek?

Önce bakalım neymiş bu astronot denilen şey? Astronot; Nasa'nın sitesinde belirttiğine göre yunanca bir sözcük ve "uzay denizcisi" gibi bir anlamı var. Anlamı gibi uzay tecrübesine sahip, zorunlu ve zorlu eğitimlerden geçmiş kişiye astronot denir. Uzayla ilgili tüm araştırmalarda yer alırlar. Zamanı geldiğinde uzay mekiği ile gidilmesi gereken görevler, uzayda uzun süreler durmak ve hayatta kalabilmek gibi görevler.

Neil Armstrong ve Yuri Gagarin

Neil Armstrong ve Yuri Gagarin

Öncelikle şu yanlışı düzeltelim; Astronot deyince, aklımıza soyismi ile mesleği özdeşleşmiş olan ABD'li astronot Neil Armstrong gelir. Armstong aya ayak basan ilk insandır fakat uzaya ilk çıkan insan, Sovyet astronot Yuri Gagarin'dir unutmayalım..

Diyelim ki Astronot olmaya karar verdik...

Diyelim ki Astronot olmaya karar verdik...

Eğer astronot olmaya karar verdiysek ilk olarak hemen astronot yetiştiren bir ülke bulacağız (ülkemizde maalesef) 

O ülkeye nasıl gdeceğiz?

O ülkeye nasıl gdeceğiz?

Diyelim ki astronot yetiştirecek o ülkeyi bulduk (ör: ABD) Şimdi de bu ülkeye gidip oraya yerleşmenin bir yolunu bulmamız gerek. Oraya bu amaçla gidebilmek için en sağlam yol : "Orada Okumak" (özellikle doktora ve yüksek lisans)

Hangi bölümü okumak lazım?

Hangi bölümü okumak lazım?

Burada okumak gerekir dedik ama öyle rastgele bir bölümde değil elbet. Orada okuduğunuz yerde birçok bilim dalında başarılar elde edip bunu belgelendirmeniz gerekiyor ki yabancı dile hakimiyet zorunluluğunu saymıyoruz bile.. Özellikle matematik, fizik, uçak ve tabiki uzay bilimlerinde elde edeceğiniz başarılar sizi ciddi anlamda avantajlı kılar. (felsefe mezunu olabilir mi sorusuna böylece cevap vermiş olduk)

Uçuş tecrübesi

Uçuş tecrübesi

Eğer astronot olmayı cidden kafaya takmışsanız önce bir uçuş okuluna yazılmanız gerek. Çünkü en önemli etken; gördüğümüz kadarıyla ''uçuş tecrübesi''... En az 3 yıllık bir tecrübeden söz ediliyor fakat daha fazlası da istenebiliyor...

Fiziksel yeterlilik

Fiziksel yeterlilik

Eğitim şart ama fiziksel yeterlilik yoksa baştan kaybediyoruz. Astronot seçim kriterlerinden fiziksel olarak önemli olanlarından bazıları: mükemmel bir çift göz, düzgün bir kan basıncı ve astronot iş ilanında belirtilen boy ve kilo kriterlerine uygunluk (Nasa için 62-75 inch) olarak sayabiliriz.

Nasa eğitimleri

Nasa eğitimleri

Astronot olmak için uygun kabul edildiğimize göre, eğitimlere başlayabiliriz... Bu eğitimlerde özellikle yer çekimi simülasyonları ve su altı dalış gibi konularda kendinizi geliştirmeniz gerekmekte. Özel havuzlarda havuzlarda gerçekleştirilecek eğitimlerde hayatta kalma yeteneğiniz oldukça gelişecek. Evet, eğitimleri tamamladık sertifikaları aldık yüzmede bizden iyisi yok, su altında dakikalarca kalabiliyoruz, psikolojik ve fiziksel olarak astronot olmak için gerekli altyapımızı oluşturduk diyelim. Bundan sonra artık Nasa'nın bir personeliyiz.

Personel mi? Hala Astronot olamadık mı?

Personel mi? Hala Astronot olamadık mı?

Evet personel. O kadar çabuk (pek çabuk sayılmaz ama..) astronot olacağınızı düşünmediniz değilmi? Personel, daha astronot değiliz. Nasa'da astronot adayı olarak bize verilecek çeşitli görevlerde yer alıyoruz, hem de 5 yıl boyunca. Bu 5 yılın sonunda eğer kesin bir sağlık sorunumuz, fiziksel-psikolojik düşüşümüz görülmez ise artık Astronot olarak kabul edilebiliriz...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.