OFPOF

Farklı Nedenlerle Kullanılamaz Durumdaki Bölgelerde Kalan En Sağlam 10 Muhteşem Yapı

-
1.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Farklı Nedenlerle Kullanılamaz Durumdaki Bölgelerde Kalan En Sağlam 10 Muhteşem Yapı
0 izlenme
Ofpofer
-

İnsan, doğa ve kendiliğinden oluşan olumsuz durumların sonrasında bulunduğu bölgede sağlam kalabilmiş 10 muhteşem yapıyı sizler için bulduk.

Anıtlar, tarihi binalar, doğal afetler ve insanların eylemleri tarafından tahrip olan yerleri görmek insana acı vermektedir. Dış etkenlerin çoğu zaman acımasız bir şekilde hareket ettiklerinde ve doğanın yarattığı hasarı da önlemek  bazen neredeyse imkansız olmaktadır. Terörist saldırılar, doğanın etkisi ve buna benzer dış etkenler tarafından, dünyanın eşsiz güzellikteki yerlerine yapılan olumsuz etkiler sonrasında kalan güzel görüntüleri sizlerle paylaşmak için bu yazıyı hazırladık...

1. New York - Aziz Paul Şapeli

New York - Aziz Paul Şapeli

Aziz Paul'un Şapeli, dünya Ticaret Merkezi'ni yıkan trajediden sonra mucizevi bir şekilde bozulmamış halde olduğu ortaya çıktı. Ertesi gün şapelin personeli baktığında, hepsini tek bir parça halinde buldu. Dahası mezarlık bile çoğunlukla hasarsızdı!

2. İtalya - Pompeii Şehri

İtalya - Pompeii Şehri

Pompeii şehri İtalya' dadır. MS 79'da, şehri yanardağ patlaması yok etti. Şehri kısa zamanda kül örttü. Felaket o kadar hızlı gerçekleşti ki hiç kimse kaçamadı. Bütün şehir küle gömüldü!. Yüz binlerce yıl önce olduğu gibi, tüm bedenler ve mimarinin büyük kısmı bugün de hala korunmuş ve aynı görünüyor.

3. Berlin - Brandenburg Kapısı

Berlin - Brandenburg Kapısı

1945  yılında müttefik saldırıları sırasında ağır şekilde bombalandı. Brandenburg Kapısı mucizevi bir şekilde, 2. dünya Savaşı boyunca hayatta kaldı. Bugün hala onlarca yıl önce olduğu gibi duruyor. Berlin'de bombalar tarafından yıkılmayan tek anıt!...

4. Almanya - Köln Katedrali

Almanya - Köln Katedrali

Bu katedral, 1942'deki bombardıman sonrasında Almanya'nın Köln kentinde bozulmadan kalan tek şey. Köln, 1.000'den fazla bombardımana maruz kaldı. Şehir merkezi birkaç dakika içinde moloz haline geldi. Köln Katedrali ise şehrin kalıntıları arasında kurtulan tek şey oldu.

5. Japonya - Hiroşima Barış Kubbesi

Japonya - Hiroşima Barış Kubbesi

Hiroşima ve Nagasaki'nin bombalanması tüm dünyayı şok etti. Kasabanın% 90'ı saldırı sonucu tahrip edildi ve binlerce kişi öldü. Hiroşima'da hala ayakta duran tek şey ise Hiroşima Valiliği Sanayi Geliştirme Salonu idi. Şimdi Hiroşima Barış Anıtı Parkı'nda duruyor. "A-Bomb Dome" adlı yeni bir isim taşıyor.

6. Nagasaki - Sanno Tapınağı

Nagasaki -  Sanno Tapınağı

İkinci bomba Japonya'ya düştü. Sonrasında Nagasaki şehrini tüm vatandaşlarıyla yok oldu. Geride bırakılan tek şey ise Sanno Tapınağı'ndaki tek ayaklı Torii oldu. Bombalama, Sanno tapınağını ve çevresindeki her şeyi yok etti. Ancak bu Torii parçasını değil!...

7. Banda Aceh - Baiturrahman Camii

Banda Aceh -  Baiturrahman Camii

2004'te Endonezya'daki Banda Aceh kasabası yıkıcı bir tsunami yüzünden tamamen yok oldu. Felaket sona erdikten sonra ayakta kalan tek cami ise Baiturrahman'dı. Evlerini kaybetmiş yüzlerce kişinin ve korkunç kayıplara uğrayanların hepsine umut sembolü olan bir ev haline geldi.

8. Illinois - Chicago Su Kulesi

Illinois -  Chicago Su Kulesi

Chicago Su Kulesi, Chicago vatandaşlarına içilebilir su sağlamak için 1800'lü yıllarda inşa edilmiştir. 1871'de korkunç bir ateş, çoğunlukla ahşaptan imal edilen kentin çoğunu yok etti. Chicago Su Kulesi, yangından kurtulan birkaç taş yapıdan biriydi. Artık amacına hizmet etmese de bugün hala ayakta duruyor.

9. Katmandu - Boudhanath Stupa

Katmandu - Boudhanath Stupa

Bu muhteşem Budist anıt, şimdiye kadar Katmandu şehrini en çok etkileyen en büyük depremlerden biriyle sardıldı. Anıtların çoğu, yakınlardaki Dharahara Kulesi bile 2015 depremiyle yok oldu. Ancak Stupa, hasarsız kaldı.

10. Pripyat - Hayalet Kent

Pripyat - Hayalet Kent

Çernobil Nükleer İstasyonu felaketi, insanlık tarihinin en korkunç felaketlerinden biridir. Pripyat, radyoaktif bölgeye yakın terk edilmiş bir kasabadır. Binlerce kişi eşyalarını toplayacak vakit bulamadan şehri boşalttı. Bu nedenle öğrenme araçlarıyla dolup taşan okulları, her şeyiyle bozulmamış evleri ve yavaşça doğanın gücüne yenik düşmüş yapıları görebilirsiniz. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.