OFPOF

Dünyanın En Güzel Canlılarından Olan Kelebeklerin En İlginç Özelliklere Sahip 10 Türü

-
252
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünyanın En Güzel Canlılarından Olan Kelebeklerin En İlginç Özelliklere Sahip 10 Türü
0 izlenme
Ofpofer
-

Kısa ömrüne tezat olarak inanılmaz güzelliğe sahip olan kelebekler son derece ilginç özelliklere sahip olmalarıyla da öne çıkıyorlar.

Dünyanın en güzel canlılarından biri olan kelebekler çok fazla çeşide sahiptir. 250 bin civarında türü bulunan kelebeklerin bazıları son derece ilginçtir. İlginç olan 10 kelebek!

1. Ölü Yaprak Kelebek

Ölü Yaprak Kelebek

Mükemmel bir kamuflaj örneği olan bu kelebek türü,  Hint yaprağı kelebek olarak da bilinir ve Asya genelinde tropikal ormanda bulunabilir.

2. Zümrüt Kırlangıç

Zümrüt Kırlangıç

Bu kelebek, büyük bir "kırlangıç kuyruklular" kelebek ailesinin bir parçasıdır ve tüm dünyada 550 farklı türe sahiptir. Genellikle Güneydoğu Asya'da bulunur ve parlak yeşil bantlı kanatları vardır.

3. Şeffaf kanatlı Kelebek

Şeffaf kanatlı Kelebek

Greta oto olarak da bilinen bu kelebek türü Kolombiya ve Meksika'da bulunur. Şeffaf kanatları onu kolay av olmaktan koruyor.

4. Apollo Kelebeği

Apollo Kelebeği

Apollo kelebek, Fransa, İspanya ve İtalya'nın bazı bölgelerinde bulunur. Larva formunda, Apollo kelebekleri koyu renktedir ve bu rengin yardımıyla kamufle olurlar. Ancak, yetişkin kelebekler kamufle olmak için renkleri kullanamazlar, ancak yırtıcıları uzak tutmak için kötü bir koku yaratırlar.

5. Sylphina Angel

Sylphina Angel

Sylphina kelebekleri neredeyse saydam kanatlara sahiptir ve Bolivya, Ekvador ve Peru'ya dağılmıştır. Onların muhteşem kuyruğu pembe, mavi ve yeşil tonları bir füzyon sunuyor. Çoğu zaman bitki yapraklarının altında kalırlar ve sadece tam güneş ışığında uçarlar.

6. Dev Baykuş Orman Kelebeği

Dev Baykuş Orman Kelebeği

Baykuş kelebek ailesine aittirler ve Orta ve Güney amerika'ya özgüdürler. Göz deseni bulunan kanatları 13-16 cm arasındadır. Bu kelebekler esas olarak meyvelerle beslenir ve 125 ila 150 gün arasında bir ömre sahiptir.

7. Seksen sekiz kelebek

Seksen sekiz kelebek

Bu muhteşem kelebek Orta ve Güney amerika'ya özgüdür. Alt kısımlarındaki beyaz ve siyah çizgiler “88” rakamını çiziyor ve bu yüzden böyle adlandırılıyor.

8. Tavus Kuşu Kelebeği

Tavus Kuşu Kelebeği

Esas olarak tavus kelebeğini farklı yapan şey onların kanat desenleridir. Bu kelebekler Güney Asya ülkelerine özgüdür. Bu kelebeklerin kanatlarının üst kısmı sarımsı kahverengi ve kahverengi kenarlıdır.

9. Uzun Kanatlı Zebra Kelebeği

Uzun Kanatlı Zebra Kelebeği

Bu, Florida’nın resmi kelebeği ve isminden de anlaşılacağı gibi, uzun kanatlı zebra kelebeği, zebra benzeri çizgili dar uzun kanatlara sahiptir. Kanatlar temel olarak siyah renklidir ve sarı çizgileri vardır. Kanatların hem alt hem de üst kısmı aynı kalıba sahiptir ancak kanatların alt kısmı üst kısma kıyasla daha hafiftir. Bu güzel kelebekler Orta ve Güney amerika'da bulunur ve kanat açıklıkları 72 ile 100 mm arasındadır.

10. Mavi Morpho

Mavi Morpho

Bu, evrendeki en büyük ve en güzel kelebeklerden biridir. Esas olarak Orta ve Güney amerika'nın tropikal ormanlarında bulunurlar. Mavi morfo kelebekleri siyah kenarları olan mavi parlak renkli kanatlarıyla kolayca tanıyabilirsiniz. erkek morfo kelebekleri dişilere göre daha parlaktır. Bu kelebeklerin kanatlarının alt kısmı kahverengi renktedir ve çok sayıda göz kapağına sahiptir. Arka kısımlar, bu kelebeklerin kuşlar, kurbağalar ve kertenkeleler gibi yırtıcı hayvanlardan kamufle olmasını ve saklanmasını kolaylaştırır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.