OFPOF

64 Ülkeden Oluşan Avrupa Kıtası'nda Bulunan En Küçük 7 Ülke

-
1.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
64 Ülkeden Oluşan Avrupa Kıtası'nda Bulunan En Küçük 7 Ülke
0 izlenme
Ofpofer
-

Avrupa Kıtası'nda öyle ülkeler var ki yüz ölçümleri şaşırtıyor. Avrupa Kıtası içinde kendisine yer bulabilmiş 7 küçük ülke!

Bazı ülkeleri sadece milli maçlardan tanıyoruz. Bu ülkelerin küçük olduğunu biliyoruz ama ne kadar küçük? İşte Avrupa'nın en küçük ülkeleri!

1. Monako

Monako

Yaklaşık 18 kilometrekarelik yüzölçüme sahiptir. Bir şehir devleti olan Monako, Fransa'nın Nice kentine yakın Akdeniz sahilinde yer alan dünya üzerindeki en küçük ikinci ülkedir. Yaklaşık 39 000 kişi yaşamaktadır.

2. Vatikan

Vatikan

Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan, İtalya'nın Roma kentinde bulunur. Hristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen Vatikan, 5 kilometrekaredir. Nufüsü ise 500 kişiden ibarettir.

3. Lihtenştayn

Lihtenştayn

Lihtenştayn Prensliği, 160 km²'lik yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. İsviçre ve Avusturya arasında yer alır. 37 000 kişilik nüfusa sahiptir.

4. Lüksemburg

Lüksemburg

Resmi adıyla Lüksemburg Büyük Dükalığı, Batı Avrupa'da denize kıyısı olmayan küçük bir devlettir. Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrelenmiştir. 2.586 km² olan yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Lüksemburg'un nüfusu ise, 580 bin.

5. Andorra

Andorra

Andorra Prensliği, güneybatı Avrupa'da, Pirene Dağları'nda, denize kıyısı olmayan, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülkedir. Andorra, 467,6 km² yüzölçüme, yaklaşık 77 bin nüfusa sahiptir.

6. San Marino

San Marino

Güney Avrupa'da İtalya Yarımadası içerisinde hiçbir denize kıyısı olmayan ülke, 61,2 km² yüzölçümüyle oldukça küçük ülkelerden biridir. Nüfusu ise, 33.000 civarındadır.

7. Malta

Malta

Sicilya'nın güneyindeki adalar devleti. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Bu küçük ülke 316 km²'lik yüzölçüme ve yaklaşık 437 bin kişilik nüfusa sahiptir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.