OFPOF

''Nereden Çıktı Bu 14 Şubat?'' Diyenler İçin Sevgililer Gününün Nereden Çıktığını Anlatan 7 Kısa Bilgi

-
541
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
''Nereden Çıktı Bu 14 Şubat?'' Diyenler İçin Sevgililer Gününün Nereden Çıktığını Anlatan 7 Kısa Bilgi
520 izlenme
Ofpofer
-

Yalnızların korkulu rüyası, mutlu çiftlerin en özel günü, hediyelik eşya satıcılarının bayramı olan 14 Şubat ve sevgililer gününün doğuşu..

Açıklamada da söylediğim gibi yalnızlar için tatsız tutsuz sıradan bir gün olarak gelip geçen, mutlu çiftler ve doğal olarak hediyelik eşya satıcılarının en mutlu günü olan bu 14 Şubat belasını (evet yalnızım) başımıza kim salmış hep birlikte bunu öğreneceğiz.. Küçücük bir hediye kartı nasıl bu kadar büyüyüp dev bir ticari sektör haline gelmiş hep birlikte bir bakalım.

1. Aziz Valentin

Aziz Valentin
Efenim hedef göstermek gibi olmasın ama Sevgililer Günü'nün tüm yolları bu abimize çıkıyor..
 Abimiz, ''Aziz Valentin'' 4. yüzyılda Roma’da yaşamış ve daha sonra inancı uğruna hayatını kaybetmiş bir rahip. 14 Şubat da onun hayatını kaybettiği tarih.

 

2. Sevgililer Günü

Sevgililer Günü
 Olay ise şöyle gerçekleşiyor.. 
  İmparator II. Claudius kendisi için savaşa gidecek erkek bulamayınca, erkeklerin aşkları ve ailelerini bırakmak istemediği için savaşa gitmediklerini öğreniyor. Bu yüzden rüm rahiplere ''kimseyi evlendirmek yok'' diye bi atar yapıyor..
 

3. Büyüksün Valentine

Büyüksün Valentine
 Fakat bu rahiplerden bir tanesi yani valentin abimiz ''olur mu öyle şey bırakın gençler aşklarını yaşasın hem inançta da bunun yeri yok'' şeklinde bir çıkış yapıp imparatorun emrine karşı gelerek insanları evlendirmeye devam ediyor..

4. İmparatorun Gazabı

İmparatorun Gazabı
 Ve ne acı ki bunun sonunda da imparatorun emiriyle yakalanıp dövülerek öldürülüyor.. 

5. Papa Gelasius

Papa Gelasius
 İşte o günden sonra ''Papa Gelasius'' bu günün Sevgililer Günü olarak kutlanmasına karar veriyor ve öyle de oluyor.. 

6. 14 Şubat'ın İlk Kıpırtıları

14 Şubat'ın İlk Kıpırtıları
 1700'lü yıllarda sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermeye başlıyor ve bu notlarda da birbirlerine Valentine diye hitap ediyorlar.. ''Valentine'' kelimesi batı'da sevgi veren, mutluluk dağıtan anlamında kullanılmaya başlıyor.

7. İlk Ticari Adımlar

İlk Ticari Adımlar
 Sevgililer Gününün duyulmasını ve çoğu insan tarafından kutlanmasını ve ticari olarak ilk adımın atılmasını sağlayan şey Massachusetts'den Esther Howland isimli kadının ilk sevgililer günü kartını basmasıyla başlıyor.
 1847 yılında dantel süslemeli kartları seri halinde üretip, babasının kırtasiye dükkanında satmaya başlayan Howland'ın, kartları o kadar çok beğenilmiş ki ticari hayatında çok iyi iş yaparak zengin bir şekikde emekli olup gitmiş..
 

8. Dünden Bugüne 14 Şubat

Dünden Bugüne 14 Şubat
 Ne Aziz Valentine Abimiz, ne de bugünün ismini koyan Papa Geleasius amcamız ne de dantelli sevgililer günü kartı yapan Howland ablamız.. Hiç biri bu günün buralara kadar bu kadar evrimleşerek geleceğini tahmin edemezlerdi. 

 Sevgililer Günü, günümüzde büyük bir ticari sektör halini aldı. Durumun böyle olması ne kadar iyi ne kadar kötü tartışılır tabi, fakat sevgi, aşk mutluluk çok güzel şeyler. Yaşamanız, yaşatmanız dileğiyle diyor ve bu günü bizlere armağan eden valentine abimize ve papa amcamıza teşekkürlerimi sunuyorum..

Howland abla, sana teşekkür yok. Hediye olayını hiç karıştırmayacaktın, yıllar önce aldığım peluş ayının fiyatı ne zaman düşünsem hala içimi sızlatıyor..

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.