OFPOF

Yeni Başlayanlar ve Artık Bırakamayacaklar için: Charles Bukowski

-
696
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yeni Başlayanlar ve Artık Bırakamayacaklar için: Charles Bukowski
685 izlenme
Ofpofer
-

Binlerce şiir, yüzlerce kısa hikaye, 6 roman yazmış, sokak filozofu Charles Bukowski hakkında bilgiler.

Bukowski, 16 Ağustos 1920 tarihinde Andernach,Almanya’da dünyaya geldi. Asıl adı Heinrich Karl Bukowski’ydi. Annesi Katharina Fett bir Almandı ve kadın terzisiydi, babası ise Polonya kökenli bir Amerikalıydı, askerdi.

Los Angeles Üniversitesinde okuyan Bukowski burada edebiyat, gazetecilik ve sanat dersleri aldı, 2 yıl sonunda okulu bıraktı. Yazar sadece babasına değil, tüm topluma aldığı karşı tavrı bu dönemlerde filizlendirmişti.

Okul yıllarında Bukowski eline geçen herşeyi okumaya ve hikayeler yazmaya başlamıştı. Birgün babası hikayelerinden bazılarını buldu ve öfkeden deliye dönmüş bir şekilde tüm eşyalarını ve yazılarını yok etti. Bunun üzerine Bukowski evi terk etti.

Aslında her şey böyle başlamış oldu...

1. Bukowski yazıtlarında kendisinin yaşadıklarından yola çıkıyordu. Genelde baş karakterin adı Henry'di

Bukowski yazıtlarında kendisinin yaşadıklarından yola çıkıyordu. Genelde baş karakterin adı Henry'di

+ merhaba
- merhaba
+ben henry chinaski. alkolik şair
-hiç duymadım...
+senin adın ne? 
-lisa. lisa burn. 
+ ben de seni hiç duymadım...

 

2. insan bazen merak ediyor: 'Charles Bukowski mi Henry Chinaski'yi yarattı yoksa Henry Chinaski mi?

insan bazen merak ediyor: 'Charles Bukowski mi Henry Chinaski'yi yarattı yoksa Henry Chinaski mi?

-Henry Chinaski sen misin?
-emin değilim.

-Henry. nesin sen Tanrı aşkına?
-güzelim. ben bir dahiyim. ama bunu benden başka bilen yok.

 

3. İlk romanı “Postane”

İlk romanı “Postane”

Bukowski. Kendisinin de belirttiği gibi bu romanı yazmak için 20 şişe viski, 210 şişe bira ve 80 tane de puro tüketerek 20 gece harcamıştır.

Bu ilk romanının sağladığı başarı onun artık bundan böyle geçimini yazarak kazanmaya başladığı zamanların da başlangıcını olmuştur. Bukowski bundan sonra birçok dergiye ve gazeteye yazı ve öykü vererek geçimini sağlar.

İyi paralar da kazanır ama bunu son kuruşuna kadar fahişelere, at yarışlarına ve içkiye yatırmaktan geri durmaz.  

4. Ekmek Arası Kitabından

Ekmek Arası Kitabından

Kelebeklerin ve arıların arzuladığı bir çiçek olmak varken, sinekleri cezbeden bir bok parçasıydım. yalnız yaşamak istiyordum, yalnız olunca daha iyi hissediyordum kendimi, daha temiz, ama onlardan kurtulacak kadar zeki değildim.

5. Kadınlar Kitabından

Kadınlar Kitabından

Kitabın arkasında şunlar yazar:"bir kadın olarak doğmuş olsaydım,kesinlikle orospu olurdum.erkek olarak doğduğum için sürekli kadınları arzuladım,ne kadar aşağılardaysan o kadar iyidir.buna rağmen kadınlar-iyi kadınlar-beni korkuttu çünkü onlar ruhunuzu ele geçirmek isterler sonunda,peki o zaman ne kalırdı benden geriye korumak isteyeceğim?açıkçası fahişeler,düşmüş kadınları arzu ettim,çünkü ölüdür onlar ve serttirler,sziden hiçbirşey istemezler.çekip gittikleri zaman hiçbirşey kaybetmezsiniz.öte yandan bütün bunaltıcı bedellerine rağmen yumuşak,iyi kadınlara da hasret çektim.iki türlü de kaybettim.güçlü bir adam her ikisinden de vazgeçerdi.ben güçlü değildim.böylece kadınlarla,kadın düşüncesiyle uğraştım durdum."

Kitabın bir yerinde de şu cümle yer alır:"pekçok iyi adam bir kadın tarafından köprü altına düşürülmüştür."

6. Pis Moruğun Notları Kitabından

Pis Moruğun Notları Kitabından

Tanrım, herkesin sokaklara dökülmediğine şaşmak lazım, asıl mucize bu! ve burda bu kadar ciddi konuştuğumuza göre sözü deliliğe bağlayıp bitirelim. bir keresinde santa fe'de bir dostumla konuşuyor, hayır, içiyordum, ve hayli tanınmış bir psikiyatr olan dostumun kulağına eğilip sordum: ' jean, gerçeği söyle bana, ben deli miyim?'
içkisini bitirdi, boş bardağı sehpanın üstüne koydu ve, 'önce ücretimi ödemen gerekir'dedi.
işte o zaman en azından birimizin deli olduğunu anladım. o odada onunla otururken işlerin yolunda gitmediği, en azından bir iki bin yıl daha iyi gitmeyeceği hissine kapıldım.

7. 9 Mart 1994 Bukowski'nin Ölümü

9 Mart 1994 Bukowski'nin Ölümü

Charles Bukowski, 9 Mart 1994’te San Pedro, Kalifornia’da lösemiden öldü. “Pulp” adlı romanını ölümünden kısa bir süre önce tamamlamıştı. Ölüm töreni Budist rahipler tarafından yönetildi. Yazarın mezar taşına “Denemeyin” yazıldı. Eşi Linda’ya göre bunun anlamı şu; “Eğer tüm zamanınızı deneyerek harcıyorsanız, tek yaptığınız denemek demektir. Bu yüzden denemeyin, sadece yapın.”

8. Öldüğü gün kimse ağlamadı..

Öldüğü gün kimse ağlamadı..

Onun bir senaryosunu “Barfly” adıyla çeken Fransız asıllı Amerikalı yönetmen Barbet Schroder şöyle diyor;
Öldüğü gün kimse ağlamadı. Çünkü onun tüm sevenleri ve okuyucuları o gece sarhoştular...  Ve hepimiz o gece kadehlerimizi pis moruk için kaldırdık...

9. Son olarak Bir Kaç Ünlü Sözü

Son olarak Bir Kaç Ünlü Sözü

Hayatta kimseyi değiştiremezsin ve kimse için değişmemelisin. Ne sen başkası için mecburi istikametsin; ne de başkası senin için. Yorma kendini; bırak hayatına eşlik etmek isteyenler seninle gelsin.

Ölümü konuşmak paradan konuşmak gibidir, ne fiyatını biliriz ne de değerini. Yine de ellerime bakıyorum da biraz tahmin ediyorum. erkek tahmin etmek ve başarısız olmak için yaratılmış, kadın geri kalanlar için.

Bira içmek için buradayız ve hayatlarımızı öyle yaşamalıyız ki ölüm bizi almaya geldiğinde titresin.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.