OFPOF

Yaz Tatili İçin 7 Harika Kitap Önerisi

-
1.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yaz Tatili İçin 7 Harika Kitap Önerisi
0 izlenme
Ofpofer
-

Yaz tatilinizin keyfini çıkarırken heybenizde olması gereken kitapların 7 tanesini sizler için öneriyoruz.

Okurseverler için yaz tatilinde kitap okumanın denize girmek kadar keyifli olduğunu biliyoruz. Yaz tatilimiz arasında kitap okumaya karar verdik ama hangi kitabı okuyacağımıza karar veremediysek, heybenizden önereceğimiz kitapların hepsini ya da birkaçından başlamaya ne dersiniz? İşte sizin için derlediğimiz listemiz.

1. Zülfü Livaneli - Huzursuzluk

Zülfü Livaneli - Huzursuzluk

İstanbul'un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin'in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin'e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de başlayıp amerika’da sona ermiş hayatını araştırmaya koyulur. Böylece âdeta bir girdabın içine çekilir, tutkuyla ve hırsla gizemli bir kadının peşine düşer.

2. John Berger - Görme Biçimleri

John Berger - Görme Biçimleri

John Berger kitabın bir bölümünde der ki; erkekler davrandıkları gibi, kadınlarsa göründükleri gibidirler. Erkekler kadınları seyrederler. Kadınlarsa seyredilişlerini seyrederler. Bu durum, yalnız erkeklerle kadınlar arasındaki ilişkileri değil, kadınların kendileriyle ilişkilerini de belirler. Kadının içindeki gözlemci erkek, gözlenense kadındır.

3. Stephen Hawking - Zamanın Kısa Tarihi

Stephen Hawking - Zamanın Kısa Tarihi

Stephen Hawking’in kaleme aldığı Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılındaki ilk basımından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazın alanında bir başyapıt konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak dev bir uluslararası ün kazandı. kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte yandan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking’in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking’in varlığını ileri sürdüğü uzay-zaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dâhildir.

4. Marcus Aurelius - Kendime Düşünceler

Marcus Aurelius - Kendime Düşünceler

M.S. 121'de Roma'da doğan Marcus Aurelius M.S. 161'de Roma imparatoru oldu. Tarihte az rastlanılır olan İmparator Filozof Marcus Aurelius, stoacı düşünceden etkilendiği 12 kitaptan oluşan eseri Kendime Düşünceler'i, 170 - 180 yılları arasında askeri harekatlar sırasında Yunanca olarak kağıda döker. Kitabı basmak amacıyla değil, kendine notlar olarak yazmıştır. Stoacılar için insanın temel amacı mutluluktur. Mutluluğa ulaşmak içinse doğaya uygun yaşamak gerekir.

Marcus Aurelius Kendime Düşünceler'i stoacı felsefinin süzgecinden geçirerek notlarını düşüyor. Bir insanın her sabah uyanıp aynaya bakarak kendisiyle yüzleşmesi gibi kendisiyle yüzleşiyor Marcus ve vicdanını sorguluyor. Kendime Düşünceler; 1. kitap Marcus'un hayatına anlam katan herkese ve her şeye teşekkürle başlıyor ve 12. kitap sonuna kadar kendine öğütler ve düşünceleri ile devam ediyor. Kendime Düşünceler; yaşam kılavuzu niteliğinde bir kitap. Bir başucu kitabı.

5. Stephen King - Yazma Sanatı

Stephen King - Yazma Sanatı

Stephen King 1999 yılında kendi yaşamı ve roman yazma sanatı hakkında bir kitap yazmaya başladı. Yıl ortasında geçirdiği ölümcül kaza hem yaşamını hem de kitabını tehlikeye soktu. Nekahet süresinde yaşamak ve yazmak arasındaki bağ çok önemli bir dönüm noktası haline geldi. Yazı yazma sanatı hakkında çok az kitap bu denli yararlı ve açıklayıcı olabilir. Yazma Sanatı, King’in roman yazma tutkusunun çocukluğunda nasıl başladığını anlatırken insanı adeta büyülüyor. King gençlik yıllarındaki kimi anılarını kolej günlerini ve ilk romanı Göz yayımlanıncaya dek çektiği sıkıntıları kâh komik kâh hüzünlü bir ifadeyle okuyucuya sunuyor.

Ve bu sayede, yazı yazma sanatının basit araçlarının neler olduğunu ve bunları nasıl kullanacağımızı anlıyoruz.

6. Harper Lee - Bülbülü Öldürmek

Harper Lee - Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek okurları için kitabın tadı yıllar boyunca damakta kalmıştır. Nasıl kalmasın ki; altı yaşında bir kız çocuğu olan Scout, abisi Jem, avukat babası Atticus ve ev işlerinde yardımcıları Calpurnia ile adalet, özgürlük ve eşitlik konusunda tüm dünyaya ders verecek bir yaşam sürerler. Her iki kitapta da konu olarak amerika’da yaşanan ırkçılık işlenir. Olaylar altı yaşında bir kız çocuğunun gözünden anlatılır. Yaptıkları ile okuru çoğu zaman gülümseten Scout, yetişkinlerin yaptığı yanlışları, çelişkilerini öyle güzel yüzlerine vurur ki, zaman zaman düşündürür, zaman zaman da gözlerimizin yaşarmasına neden olur. Scout’un babası Atticus ise küçük bir kasabada kendi halinde bir avukat değil de bir bilgedir tüm kitap boyunca.

7. Hermann Hesse - Siddhartha

Hermann Hesse - Siddhartha

Hermann Hesse’nin “Bu kitapta tüm dinlerde, insanların benimsediği tüm inanış biçimlerinde ortak olan yanı, tüm ulusal ayrımları aşan, tüm ırkların, tüm bireylerin benimseyebileceği şeyi yakalamaya çalıştım.” şeklinde tanımladığı ölümsüz eseri Siddhartha. Okuyucuyu imgelemin uç noktalarına taşıyarak sıkmamayı bir şekilde başarıyor Hesse. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.