OFPOF

Tuhaf Hüzünlü Hikayeleriyle Tuna Kiremitçi Romanları

-
435
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tuhaf Hüzünlü Hikayeleriyle Tuna Kiremitçi Romanları
486 izlenme
-

Tüm zamanların en ünlü romantik ironi yazarlarından sayılan Tuna Kiremitçi'nin 10 dile çevrilen kitapları arasında ki ilişki göz atmaya değer.

türk edebiyatının post modern döneminde oldukça adından söz edilen yazar ve besteci Tuna Kiremitçi romanlarındaki usta ve naif kurguyla 10 dile çevrilen eserlerinin tüm dünyada tanınmasını sağladı. Bu anlamda bir kaç kitabındaki karakterlerin isim ve olay kurgusu yerlerin birbirleriyle aynı oluşu aslında farklı romanları okurken insana o şehirde ki belkide aynı zamanda yaşamış insanların hayatlarına bakmış hissi veriyor. 

Tuna Kiremitçi kimdir?

Tuna Kiremitçi kimdir?

Öncelikle içeriğe başlarken Tuna Kiremitçi hakkında kısa bilgiler vermek gerekir. İlk şiirleri, Galatasaray Lisesi yıllarında Varlık dergisinde yayımlanan Kiremitçi Yaşar Nabi Nayır şiir ödülüne layık görülmüştür.

Konular ve muhattaplar

Konular ve muhattaplar

Genellikle sıradan insanların trajedilerini, günümüz toplumundaki kadın erkek ilişkilerinin açmazlarının ve yaşlanmanın getirdiği melankolinin üzerinde durarak ayaklarımıza hayat tadında romanları sunmuştur.

Yazarlık ve müzisyenlik...

Yazarlık ve müzisyenlik...

1990'lı yıllarda Kumdan Kaleler topluluğuyla etnik rock çalışmaları yapmış, besteci ve solist olarak bir albüme ("Denize Doğru"; 1996) imza atmıştır.

1. İlk roman: Git Kendini Çok Sevdirmeden

1. İlk roman: Git Kendini Çok Sevdirmeden

Eskişehirli bir kız olan Arda'nın hikayesinde, ağabeyi ile birlikte İstanbul'a uzanan maceralı yolculuğu ve orada ağabeyinin arkadaşı Ertuğrul ile olan karmaşık ilişkisini heyecanlı bir biçimde okuduğumuz romanda yıllar sonra büyük acılardan geçmiş ikilinin tekrar bir araya gelmesini zaman zaman gülüp zaman zaman üzülerek okuyoruz.

2. Bir başka Arda ve terkedilen Ali

2. Bir başka Arda ve terkedilen Ali

Şaşırtıcı biçimde yine Eskişehirli bir kadın olan Arda bir önceki romanda olduğu gibi çocuğunu kaybetmiştir. Yine bir ağabey arkadaşı olan Ertuğrul ise etkili fakat kesin bir biçimde geçmişte bırakılmış şimdiki eş olan Ali tarafından aldatıldığını öğrendiği süreçte olayların gelişimi okunmaya değerdir. 

3. Aslında Bu İşte Bir Yalnızlık Var

3. Aslında Bu İşte Bir Yalnızlık Var

İşte bu romanda karakter adlarının farklılaştığına tanık olsakta olay örgüsü bizi yine Ali, Arda ve Ertuğrul üçgenine sürüklüyor. Ayşe, Mehmet ve Orhan arasında geçen bu roman aşk, arkadaşlık ve sadakat kavramlarını okurken aklımıza getiriyor. Aynı zamanda filmede uyarlanan bu kitap Engin Altan Düzyatan ve Özgü Namal'ın kaliteli oyunculuklarıyla kitabı daha çok özümsememizi sağlıyor.

4. Adını Sen Koy

4. Adını Sen Koy

Mimar Sinan güzel Sanatlar Üniversitesi'nde sinema eğitimi gören, kısa filmleri çeşitli festivallerde ödüller alan Tuna Kiremitçi, 2009'da ilk uzun metrajlı filmi Adını Sen Koy'un çekimlerini tamamlayarak yönetmen koltuğundada iddialı olduğunu kanıtlamıştır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.