OFPOF

Stieg Larsson'un Büyük Mirası: Millennium Serisi

-
173
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Stieg Larsson'un Büyük Mirası: Millennium Serisi
525 izlenme
Ofpofer
-

Beyninizi yakıp uykularınızı kaçıracak bu seriyi hala okumadınız mı? Çözülmeyi bekleyen cinayetleri, intikam dolu planları seviyorsanız buyrun böyle.

İlk çıktığı günden beri gönüllerin sultanı olan Millennium Üçlemesi, uzun bir aradan sonra dördüncü bir kitap daha çıkartarak gündeme oturdu.

Hayatının bir kısmını savaş muhabirliği yaparak bir kısmını da Expo Dergisi'nin yazı işleri müdürü olarak sürdüren Stieg Larsson, 2004 yılında hayata veda etti. Ardında da bu harika seriyi bıraktı. Üç kitaptan oluşan bu seriyi aslında on kitap olarak yazmayı düşünen yazarımızın bunu yapmaya ne yazık ki ömrü yetmemiş. Dördüncü kitap, serinin yardımcı yazarı David Lagercrantz tarafından kaleme alındı. Kimi okurlar yeni kitabı heyecanla beklerken kimileri de bu durumdan oldukça rahatsızdı.

Serinin 2009 İsveç ve 2011 İngiliz yapımı olmak üzere iki ayrı filmi çekilmiştir. (Dipnot: Kesinlikle İsveç yapımı daha güzel.)

O zaman kısaca ana karakterleri tanıttıktan sonra kitapları incelemeye geçelim.

Mikael Blomkvist: Millennium Dergisi'nin ortaklarından biri ve aynı zamanda yazı işleri müdürü. Ulaşılamaz, çok gizli/kötü gerçekleri ortaya dökmesiyle ünlü bir gazeteci. 

Erika Berger: Millennium Dergisi'nin diğer ortağı ve editörü. Evli olmasına ramen Mikael ile kocasının da bildiği bir ilişkisi var.

Lisbeth Salander: Dünyanın en ünlü hackerlarındandır. Aynı zamanda görsel hafızası vardır. Milton Security’de ayak işleri yapıyor gözükerek şirket adına kişileri vs. araştırarak hayatını kazanıyor. Küçük yaşta annesine tecavüz edilp şiddet uyguladığı için babasını yakarak öldürmeye çalışmış ve bu yüzden akıl hastanesine kapatılmış. Mahkeme tarafından topluma zararlı olduğu düşünülerek gayr-i mümeyyiz ilan edilmiştir.

EJDERHA DÖVMELİ KIZ

EJDERHA DÖVMELİ KIZ

ünlü gazeteci Mikael, Wernerström hakkında araştırma yapmaktadır. Söylemleri ne kadar doğru olsada ispatları yetersiz olduğu için hem kendisi hem de Millennium Dergisi sıkıntı zamanlar geçirmektedir. Bu sırada Henrik Vanger adındaki zengin iş adamı, kayıp yiğenini bulması için Mikael'a başvurur. Bu iş sırasında Lisbeth ile tanışırlar. Böylece olaylar gelişir. Lisbeth ise aslında zaten kendisine ait parayı alabilmek için sapık vasisi ile uğraşmaktadır.
______

"Bu kitap kendisi için söylenen her bir övgü sözcüğünü hak ediyor… Üçlemenin geri kalan iki kitabı bunun yarısı kadar bile iyi olsa, Larsson bize müthiş bir miras bırakmış olacak."
-SHARON WHEELER

ATEŞLE OYNAYAN KIZ

ATEŞLE OYNAYAN KIZ

Mikael, ismini temize çıkartmış, araştırmalarını (Lisbeth sayesinde) ispatlamayı başarmıştır; fakat bu sefer Lisbeth'in başı beladadır. Tam 3 cinayetin zanlısı olarak aranmaktadır. Şimdi Mikael'ın borcunu ödeme zamanı.
İlk kitaba göre daha akıcı ve aksiyon dolu olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Bu kitapta Lisbeth hakkında çok şey öğreniyoruz.
______

'' Eğer hâlâ Ejderha Dövmeli Kızı okumadıysanız, bu övgüyü okumayı bırakın ve bir tane alıp okumaya başlayın Eğer Ejderha Dövmeli Kızı okumayı bitirdiyseniz, o zaman hiçbir şey ikincisini almaktan sizi alıkoyamaz. ''
-ERICA MARCUS

ARI KOVANINA ÇOKMAK SOKAN KIZ

ARI KOVANINA ÇOKMAK SOKAN KIZ

Aslında buraya on satırlık bir özet yazmak isterdim; fakat henüz kitabı okumayanlara yazık olur.
Bu kitapta Lisbeth, mahkeme önünde ve kendisini Mikael'ın avukat olan kız kardeşi savunuyor. Mikael ise Lisbeth'in suçsuzluğunu kanıtlamak için elinden geleni yapıyor.
______
' Stieg Larssonu okumak, sert bir kahve gibi sizi canlandırır Kitaplar sıra dışı bir şekilde aksiyon dolu ve düpedüz bağımlılık yaratıcı. Larsson son derece zeki bir aktivist ve feminist olmanın yanı sıra Tanrı vergisi bir aksiyon yazarlığı yeteneğine de sahip. '' 
-DAVID KAMP, NEW YORK TIMES 

ÖRÜMCEK AĞINDAKİ KIZ

ÖRÜMCEK AĞINDAKİ KIZ

Uzun bir aradan sonra çıkan dördüncü kitap dediğim gibi koca bir kaos yarattı. Okuduklarıma göre. aslında 4. kitabın yarısı yazılıymış ve Larsson'un sevgilisi Eva Gabrielsson'un elindeymiş. Larsson'un ailesine birçok yazardan kitabı tamamlayıp yayınlama teklifi gelsede bu mümkün olmamış. Buna en çok karşı çıkan ise eski sevgilisi olmuş. Yazılan kısım ondan alınamayınca Langercrantz sonunda aileyi ikna edip kitabı yeni baştan yazmış ve yayınlamış.

Bu kitapta ise Millennium Dergisi, çağa ayak uyduramadığı ve uzun zamandır iyi bir olay yakalayamadığı için sıkıntılı günler geçiriyor. Mahkeme olayı sonrasında ise Lisbeth ortalarda görünmüyor. İnsan zekasından üstün zekaya sahip bilgisayar teknolojisini hayata geçirmeye çalışan Frans Balder ölümü ve icadının çalınması ile ikili yıllar sonra yeniden bir araya geliyor.

TABİKİ BU HARİKA SERİDEN FİLM YAPILMAZSA OLMAZDI.

TABİKİ BU HARİKA SERİDEN FİLM YAPILMAZSA OLMAZDI.

Serinin ilk filmi İsveç yapımı olarak 2009 yılında yayınlandı. Türkiye'de ise 2010 yılında vizyona girdi.
Yönetmen koltuğunda Niels Arden Oplev'i görüyoruz. oyuncu kadrosunda ise; Noomi Rapace(Lisbeth), Mikael Nyqvist(Mikael), Lena Endre(Erika) gibi çok iyi oyuncular var.
____
İngiliz yapımı film ise 2011 yılında yayınlandı. Bu filmi ise David Fincher yönetiyor. Oyuncu kadrosu ise; Rooney Mara(Lisbeth), Daniel Craig(Mikael), Christopher Plummer(Henrik) gibi isimlerden oluşuyor.

LISBETH SALANDER

LISBETH SALANDER

İsveç yapımı filmde karakteri Noomi Rapace canlandırıyor. İsveçli oyuncu, 28 Aralık 1979 doğumlu. Annesi Nina Norén, İsveçli bir aktris; babası Rogelio Durán, ise İspanyol bir Flamenko şarkıcısıydı. Ola Rapace ile evli ve Lev Rapace adında bir oğlu var. 
____
İngiliz yapımı filmde ise karakteri Rooney Mara canlandırıyor. Oyuncumuz 17 Nisan 1985 doğumlu. Kariyerine 20 yaşında figüranlık ile başlamış. dünya çapında üne Ejderha Dövmeli kız ile kavuşuyor. Hatta o kadar beğeniliyor ki Oscar ve Altın Küre adayı seçiliyor. 

MIKAEL BLOMKVIST

MIKAEL BLOMKVIST

İsveç yapımı filmde karakteri Michael Nygvist canlandırıyor. 8 Kasım 1960 doğumlu. Catharina Nyqvist Ehrnrooth evli ve iki çocuk babası. 
____
İngiliz yapımı filmde ise karakteri Daniel Craig canlandırıyor. 2 Mart 1968 doğumlu. İki evlilik geçirmiş, hala ikince eşiyle beraber ve bir kızı var. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.