OFPOF

Siber Saldırılar Rusya'yı Karışıklığa Sürüklüyor

-
278
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Siber Saldırılar Rusya'yı Karışıklığa Sürüklüyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

WannaCry saldırısının ardından gerçekleşen yeni siber saldırılar tüm dünyayı etkilemeyi başarmış gibi görünüyor.

Salı günü gerçekleşen önemli bir küresel siber saldırı, Rusya'nın en büyük petrol şirketinde, Ukraynalı bankalarda ve çok uluslu şirketlerde bulunan bilgisayarları geçen ay 300.000'den fazla bilgisayara bulaşan fidye aygıtı gibi bir virüs ile rahatsız etti.

Hızla yayılmakta olan siber saldırılar, işletmelerin ağlarını, kritik altyapıyı ve kurumsal ve hükümet ağlarına zarar vererek etki gösterdikleri için giderek daha agresif hackerlar insanları endişelendirmeye başladı. Siber güvenlik uzmanlarının ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'ndan (NSA) çalındığına inandığı ve "WannaCry" adı verilen geçtiğimiz ayın fidye saldırısına "Eternal Blue" olarak bilinen bir başka kod da dahil edildi.

Siber güvenlik firması Secure Ideas'ın CEO'su Kevin Johnson, "Siber saldırılar bizi kolayca mahvedebilir," dedi. "Şirketler, sorunu çözmek için yapmaları gerekenleri yapmıyorlar." diyerek ekledi.

Ransomware virüsü, Microsoft Windows işletim sistemini çalıştıran bilgisayarların sabit disklerini şifreleyerek ve dosyalara ulaşımı etkisiz hale getirdi ve daha sonra erişimi geri yüklemek için 300 dolar para talep etti. Blockchain.info'da listelenen işlemlerin halka açık bir defterine göre, saldırı ile ilişkili olarak para yatırma hesabına 30'dan fazla mağdur para ödedi.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık