OFPOF

Online Müzik Platformları Müzik Endüstrisinin Gelirini Arttırıyor

-
299
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Online Müzik Platformları Müzik Endüstrisinin Gelirini Arttırıyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Özellikle Spotify ve Apple Music üyelikleri sayesinde 2016 yılı müzik sektörünün yüksek gelirler elde etmesini sağladı.

Kayıtlar ve online dinleme ve satın alma platformları başladığından bu yana müzik endüstri gelirlerinde 2016 yılı en hızlı artışını gösteren yıl oldu.

Küresel bir endüstri organı Salı günü yaptığı açıklamada, fiziksel satışların düşmesine rağmen kayıtlı yani online müzik küresel pazarı, 2016 yılında %5,9 oranında büyüdü; bu, sanayi kuruluşu IFPI'nin 1997'de pazarı takip etmesinden bu yana en hızlı adım olarak gösterildi.

Geçen yıl, 15 yıl içinde gelirlerinin yaklaşık %40'ını kaybettikten sonra, kaybedilen %60’lık dilimde kayıplar en aza indirildi ve gelirler tavan yaptı. Toplamda dijital gelir, müzik endüstrisinin gelirinin yarısını oluşturuyordu. İnternetin ortaya çıkışı kârlı geçen yasadışı siteleri kolaylaştırdığından, endüstri ilk başta fiziksel satış pazarının çöküşüyle ​​mücadele etmeye başlamıştı. CD, DVD ve kaset satışları oldukça düşmüştü.

Bununla birlikte, Spotify, Fizy ve Apple Music gibi aboneliğe dayalı hizmetlerin artması, fiziksel biçimler için pazarın küçülmesine ve indirilen gelirlerin de düşmesine rağmen gün geçtikçe daha da iyileşmesine yardımcı oldu. Uluslararası Aflo Sektörü Federasyonu (IFPI) CEO'su Frances Moore, Londra'daki gazetecilere verdiği demeçte, "Bir endüstri olarak, yeniliklere yıllarca yatırım yaparak büyümeye çalıştık. Dijital yaşam uyumu ile de en şekilde büyümeyi ve adapte olmayı hedefliyoruz." dedi.

2016'da endüstri için toplam gelir 15,7 milyar dolar, bununla birlikte 112 milyon yıllık ücretli müzik aboneliği sayesinde yıl sonuna kadar destek sağlandı.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık