OFPOF

Facebook Kullanımı Depresyonun Bir Göstergesi

-
433
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Facebook Kullanımı Depresyonun Bir Göstergesi
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Yapılan bir araştırma Facebook kullanımının depresyon seviyesinin bir göstergesi olabileceğini ortaya koydu.

UCSD ve Yale'den bir grup sosyal bilimci, Facebook kullanımıyla zihinsel sağlık arasındaki bağlantı hakkında, American Journal of Epidemiology'de yayınlanan ve Facebook kullanımının nesnel önlemleri ile birlikte Gallup Panel Sosyal Ağ Araştırması verilerinden yararlanarak bir NIH çalışması (akademik çalışma) yürüttü. Çalışmada 5.208 kişi kendi verilerini paylaştı ve artan Facebook kullanımınıın nedensel olarak depresyon ile bağlantılı olduğu sonucuna varıldı.

Yazarlar, verilere dayanarak depresyona maruz kalmış kişilerin Facebook kullanımına geri döndüklerini (Facebook kullanımının depresyona neden olduğu) açıkladı.

Facebook kullanımı ve tehlikede olan refah arasındaki ilişkiler, güvensizliğe sahip kişilerin aşırı derecede Facebook'ı ilk etapta kullanması nedeniyle yalnızlık arayışlarına ya da yalnızlıklarını azaltmaya çalıştıkları basit gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir. Facebook kullanımı ve tehlikede olan refah arasındaki ilişkinin dinamik bir süreç olduğuna dair bazı kanıtlar bulundu. Her ne kadar sağlığı tehlikeye atanlar, bir kişinin ilk refahını hesapladıktan sonra bile Facebook kullanmaya daha yatkın olsa da, Facebook kullanmanın gelecekteki refahın azalmasıyla ilişkili olduğu bulundu.

Kaynak: boingboing.net

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık