OFPOF

Blockchain Gıda Sektöründe de Kullanılacak

-
272
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Blockchain Gıda Sektöründe de Kullanılacak
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Sanal para birimleri ile tanıdığımız Blockchain güvenlik modeli şu sıralar gıda sektörü için test ediliyor.

Şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı olan Blockchain, zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan Blockchain teknolojisi, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya olanak tanımaktadır.

Gıda endüstrisi, çiftlikten tabağa et ve bitkileri takip ederek gıda güvenliği ve stok yönetimini güçlendirmek için sanal para birimlerinde kullanılan teknolojiye dönüyor. Özellikle Bitcoin ile hayatımıza girmeye başlayan bu yeni kavram Blockchain kısa sürede oldukça talep görmeye başlamıştı. Perakende devi Wal-Mart Stores, IBM ile birlikte çalışarak amerika Birleşik Devletleri'ndeki mangolar ve Çin'deki domuzlarda teknoloji sistemini test ediyor.

Sanal para birimi bit eşinin ardındaki temel teknoloji olan Blockchain, karşı tarafların malların bireysel kodlarını kullanarak işlem yapmalarını sağlayan dijital bir sistemdir. Wal - Mart gıda güvenliği başkan yardımcısı Frank Yiannas, "Dijital ve şeffaf gıda sistemi dediğim şeyleri yaratma potansiyelinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum." dedi.

Teknoloji, tedarik zincirindeki farklı tarafların, bir hayvanın kesildiği tarih veya hasat zamanındaki hava koşulları gibi bilgileri paylaşmalarını sağlar. Veriler, bir akıllı telefon üzerindeki fotoğraf yoluyla özel bir platforma aktarılabiliyor. Sistem, dolandırıcılık ve yanlış teslimatlara da karşı olabilir.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık