OFPOF

Bir Rus Şirketi Facebook'ta 100.000 Dolar Değerinde Tuhaf Reklamlar Yayınlıyor

-
302
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bir Rus Şirketi Facebook'ta 100.000 Dolar Değerinde Tuhaf Reklamlar Yayınlıyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Facebook'ta sahte hesap ve sayfalar hazırlayan bir Rus şirketi, ABD başkanlık seçimleri kampanyası sırasında 100.000 $ değerinde reklamlar satın aldı.

Facebook, reklamları satın alan bir sayfanın kökenini araştırdı. Sayfa, "troll farm" adlı Rusya'daki sahte bir hesaba kayıtlı. Bu sayfanın Rus propagandasını destekleyen bir geçmişi var. Sayfadaki yayınları tanıtan reklamlar 2015 yılından beri yayınlanmaya başladı.

Sayfa, hassas konulara odaklanan yayınları duyuruyor. Yazılar büyük oranda ırkçı gerilimler ve LGBT hakları gibi ABD'deki kutuplaşmaya yönelik konulara yönlendiriyor. Facebook'un güvenlik sorumlusu Alex Stamos bir blog yazısında, "Bu hesapların yayınladığı reklamların büyük çoğunluğunun özellikle ABD başkanlık seçimlerine, oylamaya veya belli bir adaya atıfta bulunmadığı" belirtti.

Facebook, sayfadan toplam 3.000 reklamın yayınlandığını bildirdi. Reklamların değeri 100.000 dolardı ve Haziran 2015 ile Mayıs 2017 arasındaki tarihlerde satın alınmıştı. Ayrıca, sahte kullanıcıların ve sayfaların 470 tanesinin reklamlara bağlandığı ve birbirleriyle bağlantı kurduğu bulundu. Facebook ayrıca, o zamanlar Başkanlık adaylarından Donald Trump ve Hillary Clinton'dan bahseden az sayıda reklamın bulunduğunu bildirdi.

Haberler, Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg'in ABD başkanlık seçimleriyle ilgili bildirgesiyle çelişiyor. Zuckerberg'in, daha önce de belirttiğine göre, Facebook'un seçim kampanyalarında pek bir etkisi yok. Ancak, Facebook sayfaları Rusya'nın ABD seçimlerini tahrif ettiği ve etkilemesine yardımcı olduğunun kanıtlarını olacak nitelikleri taşımaya yetiyor.

Kaynak: gizbot.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık