OFPOF

Amazon ve Google Gibi Şirketlerin Vergiye Bağlanması Talebi Artıyor

-
244
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Amazon ve Google Gibi Şirketlerin Vergiye Bağlanması Talebi Artıyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya, Amazon ve Google gibi dijital çokuluslu şirketlerin vergilendirilmesini talep etti.

Maliye bakanları ortak bir mektupta, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya, Amazon ve google gibi dijital çokuluslu şirketlerin yalnızca Avrupa'daki vergilerine dayanarak kazançlarına göre vergi istiyorlar.

Fransa, bu tür şirketlerin vergilendirilmesini kısıtlamaya yönelik bir adım attı ancak diğer uluslardan alınan destekler, mevcut uluslararası kurallar çerçevesinde aldıkları düşük vergiden dolayı şikayetçi oldukları belirtildi.

Halihazırda, bu tür şirketlere, çoğunlukla, diğer Avrupa Birliği ülkelerinden kaynaklanıyor olsa da, İrlanda gibi düşük vergi mükellefi ülkelerdeki bağlı kuruluşlar tarafından ayrılan karlar üzerinden vergi uygulanmaktadır.

Dört bakan Reuters tarafından yazılan bir mektupta, "Bu şirketlerin, hazinelerimize az miktarda vergi öderken, Avrupa'da ticaret yaptıklarını artık kabul etmemeliyiz" dedi.

Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Almanya Wolfgang Schaeuble, İtalya Pier-Carlo Padoan ve Luis de Guindos tarafından imzalanan mektup, AB'nin Estonya cumhurbaşkanlığına bloğun yürütme Komisyonu ile birlikte gönderildi.

Komisyonu, vergilendirmeyi cironun yapıldığı ülkedeki kurumlar vergisi seviyesine getirecek bir "eşitleme vergisi" yaratan bir çözüm bulmaya çağırdılar.

Fransa'da bir mahkeme, Temmuz ayında Fransız mahkemesi tarafından Alphabet Inc'in bir parçası olan Google'ın Fransa'da "işyeri" olmadığı ve operasyonlarını İrlanda'dan gerçekleştirdiği için geri vergilere 1.1 milyar euro (1.3 milyar dolar) ödeme yükümlülüğü getirmediğine karar vermişti.

Kaynak: www.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık