OFPOF

Türkiye'de 70'li Yıllarda Çekilmiş ve Sizleri Gülümseterek O Yıllara Götürecek 19 Yerli Dizi

-
2.1b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye'de 70'li Yıllarda Çekilmiş ve Sizleri Gülümseterek O Yıllara Götürecek 19 Yerli Dizi
0 izlenme
-

Tek kanallı dönemlerin vazgeçilmez dizilerinin çok beğenilmiş ve günümüzdeki çoğu diziye ilham kaynağı olmuş ilk yerli dizilerini sizler için derledik.

Türkiye'de ilk kez 1970'de başlayan Dizi yayını, 1990'a kadar TRT vasıtasıyla yapılmış ve hatta kanun gereği başka bir yayın yapılması dahi yasaklanmıştı. İşte tam da çok kanallı döneme geçiş öncesi ve sonrasını yakalamış insanların asla unutamayacağı anılarını TRT şekillendirmişti. TRT yıllarından akıllarda kalan dizileri sizler için derledik.

1. Kaynanalar

Kaynanalar

TRT 1'de yayınlanan ilk yerli Dizi, 1974 yılında yayınlanan ve Türkiye'de çekilen ilk dizi olan Tekin Akmansoy ve Arzu Akmansoy'un yönettiği Kaynanalar adlı dizi olmuştur. Dizi çok büyük ilgi görmüştür ve tam 30 yıl sürmüştür.

2. Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu

Halid Ziya Uşaklıgil'in aynı adlı eserinin ilk televizyon uyarlaması olan 1975 tarihli tv dizisi. TRT'de yayınlanmış ikinci türk televizyon dizisidir. 33'er dakikalık 6 bölümden oluşan diziyi Halit Refiğ yönetmiştir.

3. Diyet

Diyet

1975 yılında TRT'de yayımlanmış türk Dram-Duygusal TV dizisidir. Dizi Ömer Seyfettin'in eserinden televizyona uyarlanmıştır. Yönetmenliğini ve senaryosunu Ö. Lütfi Akad üstlenmiştir.

4. Darısı Başınıza

Darısı Başınıza

1976 yılında TRT'de yayımlanmış yönetmenliğini Aydoğan Ergezen'in yaptığı Özden Özgürdal'ın başrolünü oynadığı bir sezon süren türk dizisidir.

5. Annemi Hatırlıyorum

Annemi Hatırlıyorum

1977 yılında TRT'de yayımlanmış John Van Druten'in eserinden televizyona uyarlanmış türk Drama dizisidir. Yönetmenliğini ve senaristliğini Nurtekin Odabaşı yapmış, Derya Baykal, Elçin Şanal, Yalın Tolga ve Saim Alpago gibi oyuncular yer almıştır.

6. Bir Ceza Avukatının Anıları: Emekli Başkan

Bir Ceza Avukatının Anıları: Emekli Başkan

1979 yılında TRT 1'de yayımlanmış Dram dizisidir. Faruk Erem'in eserinden uyarlanmış dizinin yönetmenliğini Ö. Lütfi Akad üstlenmiştir. ayrıca 9 Mayıs 1989 tarihinde sinemaya uyarlanmıştır.

7. Paranın Kiri

Paranın Kiri

1979 yılında TRT 1'de yayımlanmış Hüseyin Karakaş'ın yönetmenliğini üstlendiği TV dizisi. Hasan Bayraktar dizinin kurgusunu yapmıştır.

8. Yorgun Savaşçı

Yorgun Savaşçı

1979 yılında TRT 1'de yayımlanmış Tarihî türk dizisi. Halit Refiğ'in yönetmenliğini üstlendiği Dizi, Kemal Tahir'in eserinden televizyona uyarlanmıştır. Çekimine 1978 de karar verilmiş.1979 da senaryosu kabul edilerek çekimlerine başlanmıştır, dizi 1982'de 12 Eylül askeri cuntası tarafından yakılmıştır.

9. Kartallar Yüksek Uçar

Kartallar Yüksek Uçar

1983 yılında TRT 1'de yayınlanan, senaryosunu Attilâ İlhan'ın yazdığı türk televizyon dizisidir. İlk yıllarından itibaren Cumhuriyetin gelişiminin temel alındığı Dizi konusu iki ailenin çatışmasını işlemektedir.

10. Küçük Ağa

Küçük Ağa

1984 yılında TRT 1'de yayımlanmış Yücel Çakmaklı'nın yönetmenliğini üstlendiği Dram, Savaş, tarih türündeki türk televizyon dizisidir. Dizi yayımlandığı yıllarda çok büyük ilgi görmüştür. TRT 1 tarafından yayımlanan dizi bir sezon sürmüş, toplam olarak sekiz bölümden oluşmaktadır.

11. Kuruntu Ailesi

Kuruntu Ailesi

türk sitcom dizisi. Yönetmenliğini Uğur Erkır'ın yaptığı Dizi, 1983 yılından başlayarak TRT'de uzun süre yayınlanan kült dizidir. Gazanfer Özcan, Gönül Ülkü, Doğu Erkan, Gazanfer Ündüz ve Fulya Özcan (Ündüz) başrolleri paylaştı. İlk bölümlerinde Adile Naşit de yer aldı. Dizi Türkiye'deki sitcom çalışmalarının öncülerinden sayılır. TRT'nin uzun dönem süren dizilerinden olmuştur. 1983 yılında başlayan dizi 2002'de sona ermiştir.

12. Aliş ile Zeynep

Aliş ile Zeynep

Yalnızlığını yenip öbür yarısını bulmak için Saraybosna'ya gelen genç bir adam ve yapayalnız genç bir kız aynı kentte karşılaşır. Saraybosna'da, yüzyıllar öncesinde kalan büyük bir aşkın öyküsünü dinlemeye başlarlar. Öykü geçmiş zamanların, eski güzel günlerin sevdalılarının öyküsüdür. Ayın 14'ünde, dolunay vakti aynaya bakıp kısmetini, Aliş'i gören Zeynep, babasının zengin bir dostuna kendisi için söz verdiğinden habersizdir. Aralarındaki sınıf farkının engel olacağından habersiz iki genç Saraybosna'da bir düğünde tanışır.

13. Çalıkuşu

Çalıkuşu

Reşat Nuri Güntekin'in aynı adlı eserinden Osman F. Seden tarafından uyarlanan 1986 yapımı televizyon dizisi. TRT kanalında 20 Nisan 1986 ile 1 Haziran 1986 tarihleri arasında, Pazar akşamları ekrana gelmiştir. 7 bölümdür.

Başrollerinde Aydan Şener, Kenan Kalav ve Sadri Alışık'ın olduğu dizide dönemin birçok önemli oyuncusu da rol almıştır. Gösterildiği tarihte yoğun ilgi görerek büyük başarı kazanan Dizi, 1990'lı yılların başında Rusya'da ve türk cumhuriyetlerinde gösterildiğinde çok büyük ilgi toplamıştır.

14. Kuruluş/Osmancık

Kuruluş/Osmancık

1988 yılında TRT 1'de yayımlanmya başlamış Tarihî türk dizisi, Tarık Buğra'nın eserinden televizyona uyarlanmış dizinin yönetmenliğini Yücel Çakmaklı üstlenmiştir.

15. Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü

Reşat Nuri Güntekin'in eserinden yola çıkılarak Ayhan Önal tarafından 1988 yılında TRT için çekilmiş televizyon dizisidir. Dizinin senaryosu Bülent Oran tarafından yazıldı ve TRT tarafından yapımcılığı üstlendi. Bir ailenin zamanla değişimini konu alan dizide Ali Rıza Tekin karakterini Kerim Afşar, Şevket karakterini Tarık Tarcan oynadı.

16. Uzaylı Zekiye

Uzaylı Zekiye

senaryosunu Seden Kızıltunç'un, müziklerini de Cahit Berkay'ın yaptığı fantastik Komedi dizisidir. 1990 yılına kadar sürmüştür. Evde kalmış Zekiye (Seden Kızıltunç), kozmik olaylardan etkilenerek çeşitli güçler kazanmıştır. Artık hem çok akıllı, hem de biraz geri akıllıdır. Bu bağlamda ilginç olaylar örgüsü sürer gider.

17. Bizimkiler

Bizimkiler

1989-2002 yılları arasında 13 yıl kesintisiz olarak yayınlanmış, türk televizyonculuk tarihinin en uzun süren dizisidir. Bizimkiler, 1976 yapımı Kapıcılar Kralı filminin senaryosunu yazan Umur Bugay'ın daha sonra bu filmdeki karakterleri geliştirmesiyle ortaya çıktı.

18. Hanımın Çiftliği

Hanımın Çiftliği

Orhan Kemal'in 1961 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlanarak, 1990 yılında TRT'de yayınlanmış televizyon dizisidir.

19. Yuva

Yuva

1990 yılında TRT 1'de yayımlanmış Aile dizisi, yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaryosunu Mehmet Taşdiken'in üstlendiği ve yazdığı Tamer Yiğit, Sema Çelebi ve Sema Çelebi gibi oyuncular başrollerini paylaşmıştır Dizi 10 bölüm sürmüştür.
Küçük bir kasabadan kalkıp İstanbul'a gelen Devrekli ailesinin çağdaş yaşama uyum çabaları hikâye ediliyor. Dizi o zamanın aileden sorumlu devlet bakanının TRT ile yaptığı 5 yıllık kalkınma planı çerçevesinde gerçekleştirilmiş. Nedeni ise yabancı dizilerin türk aile yapısını bozduğuymuş.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.