OFPOF

Arif v 216 Filminde Muhtemelen Gözden Kaçırdığınız, Zekice Yapılan 9 Gönderme

-
16.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Arif v 216 Filminde Muhtemelen Gözden Kaçırdığınız, Zekice Yapılan 9 Gönderme
0 izlenme
Ofpofer
-

Dikkat! İzlemeyenler için filmin tadını kaçıracak kadar bilgi içerir, o yüzden filmi izledikten sonra sizi buraya alalım...

film vizyona girer girmez hepimiz salonlara koştuk. En son ne zaman böyle bir bütün olup sinemaya gitmiştik bilinmez, fakat birçok kişi film sırasında bazı ayrıntıları kaçırdı. Gelin biz size o kaçırdıklarınızı geri verelim! 
E hadi! 

1. İlk ince göndermemiz Emel Sayın'a geliyor...

İlk ince göndermemiz Emel Sayın'a geliyor...

Garavel Usta'nın gözleri açılıyor ve ilk gördüğü kişiye "Emel Sayın!" diyor. Doktor da "Çoklu görme" diyor. Emel Sayın'ın nostaljik kliplerininde kristal şeklinde Emel Sayın'dan 5-6 tane olduğunu anımsayın... 

2. 216, yani Ozan Güven de kendine bir gönderme yapıyor...

216, yani Ozan Güven de kendine bir gönderme yapıyor...

Ozan Güven'in yıllar önce sarhoşken bir magazin muhabirine "Kaç yaşındasın sen?" dediği repliği hatırlayın. İşte 216, etrafında onunla alay eden çocuklara da bu soruyu soruyor ve seyirciyi kahkahaya boğuyor.  

3. "Almanlar bizi kıskanıyor..."

"Almanlar bizi kıskanıyor..."

Filmdeki en politik esprilerden olan bu cümle de robotu alma teklifinde bulunan Almanlar için söyleniyor ve çok yaygınlaşan sosyal medya jargonu "Almanlar bizi kıskanıyor"a atıf yapılıyor. 

4. Sıradaki göndermemiz yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a geliyor!

Sıradaki göndermemiz yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a geliyor!

Bir Zamanlar Anadolu'da filmini izleyenler bilir. Bir ağaçtan bir elma yere düşer ve kamera uzun bir süre onu takip eder. Arif ve 216 tartışırken konu birden Nuri Bilge Ceylan'a geliyor ve odanın kapısı açılıp içeriye bir elma yuvarlanıyor... Müthiş! 

5. Shining filmindeki kızlar göndermesi...

Shining filmindeki kızlar göndermesi...

Arif'in evinin basıldığı sahnede görülen ve Arif'in "Bu çocuklar mı sevimli?" dediği o iki mavi elbiseli çocuk da Shining filmi göndermesi... 

6. "Pek Yakında" filmini hatırlayın...

"Pek Yakında" filmini hatırlayın...

Doktor Garavel'in göz bandajını açarken "Göremeyebilir" diyor, Arif de "İstese görür yani?" diyerek Pek Yakında filmindeki hastane sahnesine göndermede bulunuyor. 

7. Zeki Müren'in uçağında paraşüt bulunmaması...

Zeki Müren'in şu akıllara kazınan "Durdurun uçağı inecek var!" repliğinin olduğu sahnede bir de paraşüt sahnesi vardır. İşte film, Zeki Müren'in uçağında paraşüt olmayışı ile de bu efsane sahneye gönderme yapıyor. 

8. Sıradaki göndermemiz Filiz Akın'a...

Sıradaki göndermemiz Filiz Akın'a...

eğlence esnasında Filiz Akın görünür, Arif ile konuşmaya başlar fakat o da ne? Dudakları ile söylediklerinin senkronizasyonu bir türlü uyuşmaz. İşte Cem Yılmaz, tam da burada Yeşilçam'daki Filiz Akın'ın bir türlü uyuşamayan dublaj klişesine gönderme yapar... Muazzam! 

9. Son göndermemiz ise Terminatör'e...

Son göndermemiz ise Terminatör'e...

Filmde Arif ne zaman ışınlansa çıplak kalıyor. İşte bu düşünce de, aynı şekilde çıplak kalan Terminatör filmine bir gönderme... 
Bunlar gibi daha birçok gönderme filmde mevcut. Umarız böyle nefis filmleri daha sık görürüz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.